Szemünk előtt zajlik az újabb történelmi összeomlás? Nagyon megjárta, aki ide tette a pénzét

Pénzcentrum2024. augusztus 5. 15:44

Az elmúlt hetekben jelentős esésnek indultak a globális tőzsdék, amely különösen múlt pénteken és ma hajnalban gyorsult fel. Az amerikai recessziós kockázatok növekedése, a japán jegybank monetáris szigorítása és az AI-val kapcsolatos bizonytalan hírek együttesen járultak hozzá a piacok zuhanásához egy olyan helyzetben, amikor azok amúgy is túlvettek voltak, és a részvénypiaci emelkedést már csak néhány cég vitte a hátán. Érdemes megvizsgálni, milyen okok vezettek az eséshez és mi lehet ennek a következménye - írja a Portfolio.

Az elmúlt másfél év csodálatosnak tűnt a részvénypiaci befektetők számára. A kínai tőzsdén kívül szinte minden részvényindex fantasztikus hozamokat produkált. A Nasdaq 100 index 2023 eleje óta 80%-ot emelkedett, míg a japán Nikkei nagyjából 65%-kal került feljebb másfél év alatt. Az elmúlt hetekben azonban az előbbi közel 20%-ot, az utóbbi pedig több mint 30%-ot vesztett értékéből.

Érdemes leszögezni, hogy egy ekkora emelkedés után a Nasdaq 100 20%-os esése kellemetlen, de természetes jelenség. A Nikkei 30%-os esése viszont már inkább amputációval ér fel, ezért alaposabb magyarázatért kiált.

Az esés okainak megértéséhez - mint mindig - az USA-n keresztül vezet az út. Eddig a piaci narratíva középpontjában az erős amerikai fogyasztó állt. Amíg ő magabiztosan költött, addig a vállalatok árazási képessége kiváló volt. Ilyenkor a gazdaság és a részvénypiacok is ellenállóbbak voltak a külső sokkokkal szemben. Azonban az elmúlt hónapokban már egyértelmű jelei vannak annak, hogy ez nem igaz többé. A kiskereskedelmi forgalom határozottan lassul, az előretekintő ISM beszerzésimenedszer-indexek már bőven recessziós tartományban vannak, és a koronavírus alatt felhalmozott megtakarítások kimerültek. Emellett a korábbi fiskális lazítások gazdaságösztönző hatásai is elkezdtek kifutni.

Ez pedig érdemben ellentmond annak, amit eddig gondoltak: hiszen még múlt szerdai kamatdöntés során is azt kommunikálták, hogy "az infláció szépen jön le" és "a munkaerőpiac túlfűtött állapotból egyensúlyba került". Azonban júliusi munkapiaci adatok alapján hirtelen romlani kezdtek ezek az adatok és gyorsan emelkednek recessziós kockázatok.

Hónapok óta sérülékeny volt az amerikai indexek struktúrája. Egy egészséges részvénypiaci emelkedés akkor valósul meg, amikor több részvény hasonló ütemben képes növekedni. Az elmúlt hónapokban ennek épp ellenkezőjét látták: alig volt olyan részvény az S&P 500 indexen belül (a Fantasztikus-7-esen kívül), amelyik érdemi emelkedést tudott produkálni.

Ráadásul mostani jelentési szezonban sem érkeztek jó hírek AI-val kapcsolatban: cégek még nem látják pontosan mikor térülnek meg beruházásaik; biztos abban mindenki volt azonban hogy többet kell költeni ilyen jellegű beruházásokra – ami költségnövekedést jelent profitabilitás bizonytalanságával együtt – amit befektetők nem szeretnek hallani.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Eközben japán jegybank szigorítása is problémát okozott piacokon: korábban alapfeltevés volt gyengülő jen miatt érdemes jenben hitelt felvenni magasabb kamatozású/hozamú eszközbe fektetve – ez tézis japán jegybank szigorításával dőlhet meg hosszú kötvényhozam csökkenése mellett – emiatt befektetők kénytelenek eladni minden olyan eszközt amit jen hitelből finanszíroztak.

A fentiek mellett fontos látni: amerikai háztartások rekord részvénykitettséggel rendelkeznek pénzügyi vagyonukon belül; optimisták részvénypiacokra extrém pesszimisták reálgazdasági kilátásokra nézve – sosem volt ekkora különbség aközött amit háztartások reálgazdaságról/részvénypiacokról gondoltak.

Összességében három tényező nagyjából egyszerre történt: lassuló amerikai gazdaság; túlvett állapot bizonytalan AI-hírekkel; bezáródik japán jen carry trade – mindezek együttese nagy eladási hullámot indított el piacokon sérülékenységet mutatva Donald Trump elnökjelölt esélyeinek javulásával már megértették befektetők létezhet alternatíva ilyen rossz hírek esetén nagy eladási hullám indulhat el újra volatilitás csökkent vissza kissé pozitív esemény nélkül nehéz általános részvénypiaci emelkedést várni reálgazdasági adatok romlása begyorsulhat további piacesések következhetnek S&P 500 index nagyjából 10%-ot esett főként túlvett tőkeáttétellel finanszírozott részvényeket adják el kevésbé követett papírokat kevésbé adják el

Általános ökölszabály szerint:

  • 5-10% esés bármikor bekövetkezhet
  • 10-20% ha befektetők megijednek recessziótól
  • 20% feletti ha bekövetkezik recesszió

Fontos változás történt még: korábban részvénypiacok akkor estek ha kötvényhozamok emelkedtek infláció miatt aggódva mostantól jó reálgazdasági adatokra emelkedhetnek rosszakra eshetnek hosszú kötvények menedéket jelentenek alternatívát nyújtanak.

Címkék:
jegybank, amerika, adatok, japán, befektetők, recesszió, kockázatok, amerikai,