Nagyon nagy bajban a magyar ipar: folyamatosan csökken a termelés, van innen út felfelé?

Pénzcentrum2024. július 12. 08:35

2024 májusában az ipari termelés volumene 5,2, munkanaphatástól megtisztítva 4,9%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. A feldolgozóipari alágak többségében csökkent a termelés, a legnagyobb mértékben a villamos berendezés gyártásában. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 1,1%-kal kisebb volt a 2024. áprilisinál.

Az ipari termelés volumene 5,2%-kal csökkent az előző év azonos időszakához mérten. A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás májusban az előző hónaphoz képest 1,1%-kal mérséklődött. Az ipari export volumene 10,5%-kal kisebb volt az egy évvel korábbinál. A feldolgozóipari exportértékesítés 32%-át képviselő járműgyártás kivitele 16,6, a 12%-os súlyú villamos berendezés gyártásáé 33%-kal esett vissza.

Az ipar belföldi értékesítése 0,5, a feldolgozóiparé 1,5%-kal mérséklődött az előző év azonos hónapjához képest. Az iparon belül döntő (96%-os) súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 6,4%-kal csökkent, ugyanakkor a csekély súlyú bányászat kibocsátása 18,7, az energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 7,3%-kal nőtt.

A legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés 25%-át képviselő járműgyártás volumene 14,5%-kal visszaesett az előző év azonos hónapjához mérten. A közúti gépjármű gyártása 18,6, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 10,3%-kal csökkent. A 10%-os feldolgozóipari súlyú villamos berendezés gyártása – az alágak közül a legnagyobb mértékben – 18,7%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. A két legjelentősebb súlyú alágazat közül az akkumulátor, szárazelem gyártásának volumene 32, a villamos motor, áramfejlesztő, -elosztó, -szabályozó készülék gyártásáé 12,0%-kal visszaesett.

A feldolgozóipari termelés 9,6%-át adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 4,4%-kal mérséklődött az előző év azonos hónapjához képest. A két legnagyobb alágazat közül az elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártása 23%-kal csökkent, az elektronikus fogyasztási cikk gyártása 1,0%-kal nőtt.

A feldolgozóiparból 13%-kal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása az alágak közül a legnagyobb mértékben, 9,6%-kal haladta meg az egy évvel korábbit, mindkét értékesítési irányban nőttek az eladások. A legnagyobb (23%-os) súlyt képviselő húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 8,0%-kal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest. További kilenc alágazatban 0,7 és 23% közötti mértékben nőtt a termelés, a legerőteljesebben a malomipari termék, keményítő, a legkevésbé az egyéb élelmiszer gyártásában. Mindössze egy alágazatban volt kisebb a kibocsátás az egy évvel azelőttinél: a csekély súlyú dohánytermék gyártásában, 15,3%-kal.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az előző havi növekedéssel szemben a gyógyszergyártás kibocsátása májusban 7,2%-kal csökkent az előző év azonos hónapjához képest, elsősorban a külpiaci eladások visszaesése miatt, miközben a hazai eladások bővültek. A két közepes súlyú alág közül a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 2,1%-kal nagyobb, a fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártása 4,9%-kal kisebb volt az előző év azonos időszakinál. Az előző havi csökkenés után a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás kibocsátása kismértékben, 0,2%-kal nőtt.

Az ipari termelés Dél-Dunántúlon (5,7%-kal) és Észak-Alföldön (0,6%-kal) nőtt, a többi régióban 0,7 és 12,2% közötti volumencsökkenést regisztráltunk, a legnagyobb mértékűt Dél-Alföldön. A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 16,6%-kal kisebb volt a 2023. májusinál. Az új belföldi rendelések 8,3, az új exportrendelések 18,0%-kal csökkentek. Az összes rendelésállomány május végén 24%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól.

Címkék:
gazdaság, autóipar, ipar, termelés,