Pénzcentrum • 2024. július 1. 08:45
Áprilisban 1,7 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet, márciushoz képest az export kiigazított volumene 1,2, míg az importé 1,8%-kal csökkent.
2024. áprilisban a kivitel volumene 13, a behozatalé 2,5%-kal meghaladta az előző év azonos időszakit. Az aktívum 1,7 milliárd eurót tett ki, az egyenleg 1,4 milliárd euróval javult az egy évvel korábbihoz képest. Márciushoz viszonyítva az export kiigazított volumene 1,2, míg az importé 1,8%-kal csökkent - írja legújabb adatsorában a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Áprilisban a kivitel értéke 12,5 milliárd euró (4926 milliárd forint), a behozatalé 10,8 milliárd euró (4239 milliárd forint) volt. Az egy évvel korábbihoz képest euróban kifejezve az export értéke 9,2%-kal nőtt, míg az importé 2,9%-kal csökkent. Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 1,4%-kal bővült, a behozatalé 6,6%-kal visszaesett.
A termék-külkereskedelmi egyenleg 1,4 milliárd euróval javult. (Az egyenleg 17 millió euróval kisebb többletet mutatott az első becslésben közöltnél). A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 0,6%-kal emelkedett, míg a behozatalban 1,1%-kal elmaradt az előző év azonos havitól. A cserearány 1,7%-kal javult. A forint árfolyama az euróhoz mérten 4,4, a dollárral szemben 6,8%-kal gyengült.
A gépek és szállítóeszközök exportvolumene 9,2%-kal magasabb, behozatala 3,5%-kal kisebb lett. A villamos gép, készülék és műszer árucsoport volumene a kivitelben minimálisan nőtt, míg a behozatalban kismértékben csökkent. A közúti jármű árucsoport exportvolumene közel ötödével, míg importvolumene néhány százalékkal haladta meg a bázisidőszakit.
A híradástechnikai, hangrögzítő és -lejátszó készülék exportvolumene mintegy tizedével emelkedett, míg importvolumene néhány százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az energiafejlesztő gép és berendezés árucsoport forgalma a kivitelben közel tizedével növekedett, míg a behozatalban ugyanennyivel csökkent a 2023. áprilisitól. A gépek és szállítóeszközök árufőcsoport a kiviteli oldalon 5,3 százalékponttal fokozta a volumennövekedést, míg a behozatalban 1,6 százalékponttal mérsékelte a teljes forgalom volumennövekedését.
A feldolgozott termékek exportvolumene 15, míg importvolumene 10%-kal nagyobb lett. Az export- és az importoldali volumennövekedést egyaránt a gyógyszer, gyógyszerészeti termék forgalomalakulása befolyásolta. A feldolgozott termékek árufőcsoport az exportban 4,5 százalékponttal, míg az importban 3,7 százalékponttal járult hozzá a volumennövekedéshez.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az energiahordozók exportvolumene 16%-kal magasabb, importvolumene 6,9%-kal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál. Az exportoldali forgalomnövekedés a villamos energia volumenének jelentős emelkedésével magyarázható. Az import csökkenéséhez a kőolaj és kőolajtermék volumencsökkenése járult hozzá jelentősen. Az energiahordozók forgalombővülése a teljes export volumennövekedésének ütemét 0,6 százalékponttal fokozta, az import volumennövekedését 0,6 százalékponttal visszafogta.
Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 35%-kal, míg a behozatalé 10%-kal lett nagyobb. Az exportban bekövetkezett volumennövekedést a gabona és gabonakészítmény forgalomalakulása, míg az importban a zöldségféle és gyümölcs forgalomalakulása befolyásolta. Az árufőcsoport által realizált volumenváltozás a teljes exportforgalom növekedését 2,4 százalékponttal, míg az importnövekedés ütemét 0,6 százalékponttal erősítette.
Az EU27 tagállamaiba irányuló kivitel volumene 11, az onnan érkező behozatalé 12%-kal magasabb lett. A termék-külkereskedelmi mérleg 16 millió euróval javult, 1,4 milliárd eurós többlet keletkezett. Az export 76, az import 75%-át bonyolítottuk le ebben a viszonylatban.
Az EU27-en kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 21%-kal nőtt, a behozatalé 17%-kal csökkent. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 1,4 milliárd euróval javult, 347 millió eurós aktívumot mutatott.