Nagyon nagy bajban a magyar ipar: egyre csökken a termelés, hogy tesszük ezt rendbe?

Pénzcentrum2024. május 15. 09:15

2024 márciusában az ipari termelés volumene 10,4, munkanaphatástól megtisztítva 2,8%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. A jelentős eltérést a nyers adathoz képest az okozza, hogy ebben a hónapban hárommal kevesebb munkanap volt, mint 2023 márciusában.

A feldolgozóipari alágak mindegyikében visszaesett a termelés, a legnagyobb mértékben a gép, gépi berendezés gyártásában. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás a 2024. februárinál 3,0%-kal kisebb volt - írja legfrisebb adatközlésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az ipari termelés volumene 10,4%-kal csökkent az előző év azonos időszakához mérten. (Az első becslésben közölt márciusi adathoz viszonyítva a második becslés adata nem változott.) A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás márciusban az előző hónaphoz képest 3,0%-kal mérséklődött.

Az ipari export volumene 12,2%-kal kisebb volt az egy évvel korábbinál. A feldolgozóipari exportértékesítés 32%-át képviselő járműgyártás kivitele 13,5, a 14%-os súlyú villamos berendezés gyártásáé 19,4%-kal esett vissza. Az ipar belföldi értékesítése 7,7, a feldolgozóiparé 8,5%-kal csökkent az előző év azonos hónapjához képest. Az iparon belül döntő (95%-os) súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 11,3, az energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 0,6%-kal csökkent, míg a csekély súlyú bányászat kibocsátása 1,1%-kal nőtt.

A legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés 27%-át képviselő járműgyártás volumene 11,5%-kal visszaesett az előző év azonos hónapjához mérten. A közúti gépjármű gyártása 9,4, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 12,6%-kal csökkent. A 11%-os feldolgozóipari súlyú villamos berendezés gyártása 17,0%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. A két legjelentősebb súlyú alágazat közül az akkumulátor, szárazelem gyártásának volumene 17,5, a villamos motor, áramfejlesztő, -elosztó, -szabályozó készülék gyártásáé 21%-kal visszaesett.

A feldolgozóipari termelés 9,4%-át adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 13,0%-kal csökkent az előző év azonos hónapjához képest. A két legnagyobb alágazat közül az elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártása 32%-kal visszaesett, ugyanakkor az elektronikus fogyasztási cikk gyártása 2,3%-kal emelkedett.

A feldolgozóiparból 12%-kal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 3,9%-kal kisebb volt az egy évvel korábbihoz viszonyítva, mind a hazai, mind a külpiaci eladások csökkenése miatt. A legnagyobb (23%-os) súlyt képviselő húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 3,7%-kal mérséklődött az előző év azonos hónapjához képest. További kilenc alágazatban 0,3 és 15,7% közötti mértékben csökkent a termelés, a legerőteljesebben a csekély súlyú dohánytermék gyártásában, a legkevésbé a pékáru, tésztafélék gyártásában. Mindössze egy alágazatban nőtt a kibocsátás: a malomipari termék, keményítő gyártásában, 25%-kal.

Az előző havi növekedéssel szemben a gyógyszergyártás kibocsátása márciusban 11,0%-kal csökkent az előző év azonos hónapjához képest, mindkét értékesítési irányban visszaestek az eladások. A két közepes súlyú alág közül a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 8,1, a fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártása 13,4%-kal kisebb lett az előző év azonos hónapjához viszonyítva.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 18 583 438 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 137 058 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,68% a THM, míg a MagNet Banknál 6,76%; a Raiffeisen Banknál 7,00%, az Erste Banknál szintúgy 7,00%, az OTP Banknál pedig 8,16%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Az alágak közül a legnagyobb mértékben, 18,6%-kal a gép, gépi berendezés gyártása maradt el az egy évvel korábbitól, a csökkenésben a magas bázis hatása is szerepet játszott.

ŸMagyarország minden régiójában csökkent az ipari termelés az előző év azonos hónapjához képest: a legnagyobb mértékben, 16,2%-kal Nyugat-Dunántúlon, a legkevésbé, 3,0%-kal Dél-Alföldön.

A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 14,0%-kal kisebb volt a 2023. márciusinál. Az új belföldi rendelések 4,9, az új exportrendelések 15,4%-kal visszaestek. Az összes rendelésállomány március végén 21%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól.

2024. január–márciusban az előző év azonos időszakához képest az ipari termelés 4,1%-kal mérséklődött. Az összes értékesítés 61%-át adó külpiaci eladások volumene 5,9, a 39%-ot képviselő hazai értékesítésé 4,1%-kal csökkent. A feldolgozóipar tizenhárom alága közül tizenegyben visszaesett a termelés, a legnagyobb mértékben, 14,1%-kal a gép, gépi berendezés gyártásában. A legnagyobb alág, a járműgyártás kibocsátása 5,3%-kal csökkent. Csupán két alágban nőtt a volumen: az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártásában 4,1, a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásban 0,8%-kal.

Címkék:
gazdaság, teljesítmény, autóipar, gyártás, ipar, termelés, berendezés, termelékenység,