Pénzcentrum • 2024. május 2. 21:02
Még a román miniszterelnök is elbüszkélkedett az Eurostat statisztikáira hivatkozva, hogy a román bérek lehagyták a magyart, azonban az adatok mélyebb elemzése már árnyaltabb képet mutat - olvasható az Oeconomus.hu közleményében.
Még a román miniszterelnök is elbüszkélkedett az Eurostat statisztikáira hivatkozva, hogy a román bérek lehagyták a magyart. Az adatok mélyebb elemzése azonban már árnyaltabb képet mutat. A magyar bérszínvonal euróban mérve megelőzte a horvátot, a románt és a bolgárt is, és közel hasonló szinten volt, mint Szlovákiában.
Ugyanakkor a tavalyi magas, országonként eltérő inflációs szintek miatt az árszínvonallal korrigált, vásárlóerő-paritáson (PPS) számított keresetek régiós rangsora már másként alakult. A magyar bérek magasabbak voltak, mint Szlovákiában, Bulgáriában és Horvátországban, míg Romániában, Szlovéniában, Csehországban és Lengyelországban a magyarnál nagyobb béreket mértek.
Ez okot adott arra, hogy némely sajtóorgánumok interpretációjában Románia már beelőzte volna Magyarországot az életszínvonal különböző paramétereiben. A portálon megjelent elemzés azonban arra jut, hogy Magyarország a gazdasági adatok alapján továbbra is előzi a régió nagy részét, a tavalyi adatok PPS-en mérve a magas infláció miatt mutatnak torz képet.
Előretekintve, a 2024-es inflációs várakozások alapján az idei PPS-alapon számított nettó bérek rangsora változást hozhat majd régiós szinten, mivel a magyar éves várható inflációnál (3,7%) mind a lengyel (5%), mind a román (6%) magasabban alakulhat, befolyásolva a keresetek vásárlóerejét.