Pénzcentrum • 2024. április 20. 18:51
Az Európai Parlament jóváhagyása után egy lépéssel közelebb került a bevezetésre kerüléshez az a jogszabály, amely előírja az EU tagállamainak, hogy új és felújított épületeikbe integrálják a napelemes rendszereket. Az intézkedés célja az energiafogyasztás és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentését az építőiparban.
Az Európai Parlament (EP) támogatását nyerte el az a jogszabály, amely előírja az uniós tagállamok számára, hogy új és meglévő épületeikre napelemes rendszereket telepítsenek - jelentette a pv magazin. Ez a lépés az épületek teljesítményéről szóló európai irányelv keretében történik, melynek célja az energiafogyasztás és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése.
A képviselők 370 igen szavazattal, 199 nemmel és 46 tartózkodással fogadták el az irányelvet, amely most a Miniszterek Tanácsának jóváhagyására vár. A jogszabály szerint a tagállamoknak méretük alapján fokozatosan kell napelemeket telepíteniük köz- és nem lakóépületekre, ha ez műszakilag és gazdaságilag megvalósítható.
Az ütemterv alapján 2026-ra az új kereskedelmi és középületek, 2027-re a felújított kereskedelmi és középületek, 2029-re az új lakóépületek, míg 2030-ra a meglévő középületek esetében kötelező lesz a napelemes berendezések beépítése.
Bizonyos épülettípusok, mint például mezőgazdasági vagy történelmi jelentőségű épületek mentesülhetnek alóluk.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az Európai Bizottság szerint az intézkedés hozzájárulhat ahhoz, hogy az EU építőipara 2050-re klímasemlegessé váljon. Jelenleg az épületek okozzák az EU energiafogyasztásának 40%-át és üvegházhatású gáz-kibocsátásának 36%-át. Az intézkedés segít helyben tartani az áramot és lehetővé teszi a polgárok számára, hogy okosabban használják fel azt.
Nemzetközi összehasonlításban több európai ország már alkalmaz hasonló intézkedéseket. A SolarPower Europe jelentése szerint az EU napenergia-kapacitása jelentős növekedést mutatott: 2023-ban 56 GW kapacitást telepítettek, ami 27%-os bővülést jelentett egy év alatt. A jelentés előrejelzése szerint ez a tendencia tovább fog erősödni a következő években.