Újabb naperőművek épülnek Magyarországon: itt állhat majd a két monstrum

Pénzcentrum/Portfolio2024. március 21. 09:13

Szerdán két nagy magyarországi naperőmű beruházásról is bejelentés érkezett: az egyik projekt mögött egy portugál fejlesztőcég áll, a másikhoz pedig egy spanyol cég szállít napelem állványokat Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyébe - írja a Portfolio. A jelek szerint két különböző projektről van szó, mert eltérő a megadott projektméret - írjak.

A naperőművek terjedéséről, a zöld energia beszerzéséről és elosztásáról és szó lesz a Portfolio április 11-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, amelyről további részletek itt érhetők el.

A szerdai bejelentés szerint két külön naperőműprojekt is indul Szabolcs-Szatmár-Beregben. A két erőmű közül az egyiket a portugál hátterű Greenvolt Energias Renovaveis leánycége, a Greenvolt Power fejleszti, amelyhez 36 millió eurós finanszírozást kapott a magyar UniCredit Banktól. A forrás segítségével idén az első félév végéig megépítenek egy 57 MW-os kapacitású, évi 87 GWh zöld áram termelésre képes nagy naperőművet. A helyszín nem ismert, csak az, hogy már van egy megállapodás a projekt hálózatra kapcsolásáról, és a megtermelt zöld áramot egy meghatározott átvételi tarifa mellett értékesíti a cég - írják.

A másik projektről csak annyi tudható, hogy a spanyol Gonvarri Solar Steel, a napelemes állványrendszerek gyártója, megbízást kapott egy 65 MW-os magyarországi naperőműhöz szükséges fix szerkezetek szállítására Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyébe. A spanyol cég közleménye szerint a berendezések szállítása már folyamatban van, de itt még a megrendelő sem ismert, illetve a vármegyén belüli pontos helyszín sem - írták.

Történelmi csúcs született

Az Energiaiügyi Minisztérium tegnap délelőtt azt közölte a közösségi médiában, hogy a MAVIR bruttó üzemirányítási adatai szerint tartósan meghaladta a 3000 megawattot az 50kW feletti méretű napelemes rendszerek összes teljesítménye Magyarországon. A korábbi csúcsot egy bő hónapja, február 16-án mérték, a hitelesített adat szerinti 2792 megawattal. Az 50 kW feletti napelemes rendszerek nemcsak ezt a szintet, hanem az eddig soha meg sem közelített 3000 megawattot is felülteljesítették 2024. március 20-án.

Loading...

A poszt szerint: "Az elmúlt években óriási naperőművi kapacitások épültek ki hazánkban. A 2021 végi adatokhoz képest több mint kétszeres a bővülés az összteljesítményben, és közel van a duplázás a háztartási méretű kiserőművek darabszámában is.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az ipari naperőművek összes beépített teljesítménye a február végi adatok szerint 3478 megawatt. A tavaszi-nyári hónapokban tehát még bőven van tere a további teljesítményjavulásnak, újabb rekorddöntéseknek. Háztartási méretű napelemes rendszerekből mintegy 260 ezer működik már 2362 megawatt összteljesítménnyel, többnyire családoknál, háztetőkön. A saját célra termelő erőművek további 260 megawattjával a teljes napenergia kapacitás elérte a 6100 megawattot. Ezzel mostanra valóra váltak a korábban 2030-re kitűzött napenergiás célszámok, az Energiaügyi Minisztérium ezért 12000 megawatt napenergia kapacitással számol a következő évtized elejére."

A jövő a zöldenergiáé. A világméretű zöld átállásban azok az országok lehetnek a legsikeresebbek, amelyek a zöldenergia termelése mellett annak tárolásában is élen járnak. A magyar emberek a közelmúltban elindult online konzultáció 13 kérdésére válaszolva nyilváníthatnak véleményt a hazai versenyképesség szempontjából is meghatározó jelentőségű témában. A Napenergia Plusz Programban pedig ingatlanonként akár 5 millió forint vissza nem térítendő támogatást igényelhetnek modern napelemes rendszerek telepítéséhez. A milliárd forintos keretösszegből már több mint 1400 pályázónak ítéltek oda összesen több mint 5,6 milliárd forintot

- közölték.

Címkék:
energia, napelem, napenergia, gazdaság, zöldenergia, rendszer, minisztérium, erőmű, naperőmű, energiaügyi minisztérium,