Pénzcentrum • 2024. március 21. 15:20
Hazánk egyetlen év alatt 2 helyet rontott az európai uniós versenyképességi rangsorban, így jelenleg a 19. helyen állunk - derült ki a Magyar Nemzeti Bank Versenyképességi jelentéséből.
„A Magyar Nemzeti Bank Versenyképességi jelentésének fő üzenete, hogy 2022 óta az uniós versenyképességi rangsorban összesen két helyet rontottunk, azaz jelenleg a 19. helyen állunk” – jelentette ki Kuti Zsolt, az MNB szakértője a jegybank Versenyképességi jelentését ismertető eseményén. A szakember hozzátette, a felmérés 14 vizsgált területéből Magyarország teljesítménye 9 esetében romlott, és ezt a nemzetközi rangsorok is visszaigazolják. Nálunk rosszabb teljesítményt egyébként csak két másik ország mutatott az Európai Unióban, amivel nem csak az EU-s, de a régiós átlagtól is sikerült eltávolodnunk.
Az MNB szakértője az adatokat részletezve kifejtette, a jegybank a jelentés elkészítése során több olyan területet is talált, melyeket hazánk komoly növekedési tartalékkal rendelkezik. „Ezek elsősorban a versenyképes energiafelhasználás, az új pénzügyi modellre való áttérés, a külgazdasági szerkezet, illetve a tudásalapú és egészséges társadalom területét jelentik” – mondta.
Kuti Zsolt végül beszélt a gazdasági felzárkózás, azaz Magyarország versenyképességének szempontjából kritikus területekről is. Ezekből összesen négyet emelt ki:
- A pénzügyi rendszert, mely területen a legnagyobb kihívást annak tisztázása jelenti, hogy mélyülhet-e a hitelállomány, ami jelenleg messze elmarad az európai uniós szinttől;
- A digitális gazdaságot, mely területen gyakorlatilag a kkv-k termelékenységének bővülése értendő;
- A humán tőkét, azaz a demográfiát, ami 2021-ig sikertörténetnek mutatkozott, de 2022-ben megtört az emelkedő trend, mára pedig elmaradunk a kívánt 2,1-es szinttől;
- A zöld gazdálkodás és energiagazdálkodás területét, melyek esetében a legnagyobb kihívást a magas energiafüggőség jelenti, amit a jegybank szerint érdemes lenne a lehető legnagyobb mértékben leépíteni.
A jelentés kapcsán a szakember összességében kifejtette: ma már sokkal szűkebbek a fiskális és monetáris politikai lehetőségek, amivel a gazdasági döntéshozók komoly ösztönzést tudnának végrehajtani. "Jól látható, hogy gazdaságpolitikai kocepcióváltásra van szükség, a mennyiségi alapú megközelítés helyett a minőségi alapú megközelítésre kell áttérni, hogy a versenyképességi fordulat beállhasson. Csak ezzel érhető el ugyanis a fenntartható felzárkózási pálya" - jelentette ki a szakember.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Címlapkép: Szigetváry Zsolt, MTI/MTVA