Pénzcentrum • 2024. március 4. 11:55
"A V4-ben még van szufla, de a jövőben egy osztrák-magyar-szerb együttműködés jöhet" - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara szokásos, minden évben megrendezett Gazdasági Évnyitó rendezvényén.
Orbán Viktor beszédet mondott a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara szokásos, minden évben megrendezett Gazdasági Évnyitó rendezvényén. A kormányfő az eseményen elmondta: a kormány álláspontja hogy a gazdaságpolitikát a gazdaságpolitikusok csinálják. A gazdasági miniszterek pedig optimisták.
A kormány és a kamara együttműködése jó, ami Orbán szerint jó hír, hiszen a sikeres gazdaságpolitika feltételei a válságkezelésre képes minisztériumok, valamint a jó kamarai háttér. Ezért a miniszterelnök optimista az előttünk álló 2 év gazdasági jövőképét illetően.
A miniszterlnök beszédében kifejtette a magyar gazdaságpolitikában az ő szerepe, hogy egy jó családfő módjára a józan paraszti ész mentén vegyen részt a gazdasági döntések alakításában. Bevallása szerint alapvetően 4 tétel fölött őrködik:
- Minidig jobb ha nekünk tartoznak, mintha mi tartoznánk - Ebben még Orbán szerint nem állunk jól, de szerinte hatalmas adósságállományt örökölt meg a kormány;
- Mindig többet kell keresni, mint amit elköltünk - Elismerte, a költségvetési hiány e tekintetben még nen kedvező;
- Jobb dolgozni, mint tengeni és lengeni - Orbán szerint ha nem dolgozunk, akkor tönkre megyünk, az embereket meg kell győzni erről;
- Mindig jobb, ha mi keresünk másokon, mintha mások keresnek rajtunk.
A kormányfő beszédében kijelentette, 2020-ig a dolgok emelkedő pályán haladtak, de utána a Covid-járvány és a háború kitörésével a gazdasági visszakapcsolás évei következtek.
2024-ben ugyanakkor feljebb tudunk váltani, mert a válság nem zúzta össze a magyar gazdaságot, a reálgazdaság nagyobb baj nélkül túlélte a válságot
- közölte, majd kitért arra is, hogy miért volt lehetséges ez.
Véleménye szerint a kormány hagyta, hogy az emberek és a vállalkozók is keressenek 2022-ig, emellett a Nyugatot majmoló gazdaságpolitika helyett inkáb a teljes gazdaságrendszerben kezdtek gondolkodni - jelentette ki.
A gazdasági környezetről kifejtette, jelenleg a gazdasági világtérkép átszabása zajlik, ez a folyamat felgyorsult. Ennek van egy geopolitikai és egy gazdasági vetülete is.
Előbbi azért fontos a számunkra, mert egy fontos dilemát állít elénk: a nyugati-és nem a nyugati fele ellentétes álláspontot fogalmaz meg folyamatosan
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
- mondta. A gazdasági vetületről pedig azt gondolja, hogy ezt felülírta a politikai döntések.
Nem mindegy Magyarország számára, hogy ez a legvégén milyen lesz a kifutása. Erre is két lehetőséget vázolt: a Nyugat le fogja választani magát a gazdaságról és a kelettel való versenyre koncentrál majd. A másik lehetőség pedig a versenyképességből fakadó piacvesztés lesz.
Ha visszatér a hidegháború, akkor annak a határa nálunk húzódik majd, mi pedig a perifériára kerülünk. Ha viszont együttműködés következik, akkor a két világ között leszünk és jól járhatunk.
A profitegyenleg problémáját egy nyitott gazdaságként tudjuk megoldani. Ma magyarországon a külföldiek 4-6 milliárd eurót visznek ki, aminek egy jó részét magyar emberek termeltek meg. Ezt itt kellene tartani, de ha zárni kezdünk, akkor nem lesznek beruházások. Ezért az egyetlen út, ha ugyanennyit begyűjtünk a világban - jelentette ki Orbán Viktor. 1,3-1,5 milliárdot hoznak haza a magyar vállalkozók, miközben az eu-ból 1,5 milliárd euró folyik be. Ezért azzal a kéréssel élt a pénzügyminiszterhez, hogy a nemzeti bajnokokat (pl. OTP, Mol) megtámogassák, hogy a hiányzó profitot haza hozhassák.
Ha ez nem így lesz, akkor Magyarország szegényházként lehet jelen a köztudatban, ami vállalhatatlan
- jelentette ki a kormányfő.
Címlapi kép: MTI/Máthé Zoltán