Latyák Balázs • 2024. január 30. 11:31
Hétfőn a Budapesti Értéktőzsde szinte mindegyik részvényindexe csökkent. Közülük kiemelkedő lejtmenetet mutattak be az OTP részvényei, melyek a kereskedési nap végére több mint 2 százalékkal csökkentek. A Pénzcentrum részvényelemzők segítségével ennek okaira kereste a választ.
Brutális lejtmenetet mutattak be a hétfői tőzsdei kereskedés során a magyar részvények. Közülük is kiemelkedő volt az OTP részvények esése, melyek nap végére 345 forinttal, 2,04 százalékkal 16 550 forintra csökkentek, forgalmuk pedig 7,0 milliárd forintot tett ki.
A csökkenés átmeneti lehet, újabb emelkedési hullám jöhet
Az árfolyam gyengélkedésének több oka van, a Pénzcentrumnak ezek közül Miró József, az Erste részvényelemzője a következőket emelte ki:
- A Nemzetgazdasági Minisztérium ötlete hogy a BUBOR helyett a DKJ legyen a referencia hozam a kamatszámításban;
- Magyarország helyzete az EU-ban, a támogatások körül kiújult vita;
- A tavalyi valószínűleg rekord év után idén gyengébb eredmény.
Utóbbihoz az elemző szerint az is hozzátartozik, hogy a befektetők egész Európa szerte aggódnak a potenciális hozam/kamatcsökkentések miatt, mert ez a Net Interst Income-ra negatív hatást gyakorolhat. Korábban ugyanis azért vették a bankokat, mert az NII az alapkamat és az általános hozamemelkedéssel emelkedett, most viszont pont fordított a helyzet.
Talán ez utóbbi a legerősebb hatás, a másik kettő inkább csak katalizátor
– közölte az elemző.
Miró József összességében átmenetinek tartja a csökkenést, az Erste szerint ugyanis az egész világ egy általános fellendülés előtt állhat.
Ennek az első hullámán valószínűleg túl vagyunk, így most jöhet egy pár hónapos, fél éves konszolidáció, ami után valószínűleg újabb emelkedési hullám jöhet, ami igaz lehet az OTP részvényekre is
– fűzte hozzá az elemző.
Európai összehasonlításban az egész piac gyengén teljesített
Hasonló véleményt fogalmazott meg Bukta Gábor, a Concorde részvénypiaci elemzője is. Szerinte az OTP lejtmenete egy természetes korrekció, mely egy profitrealizálást jelent az EU-val való újra élesedő vita miatt. A szakember hozzátette, a változó kamatozású hitelek benchmarkjában várt változástól való félelem is hatással volt az OTP árfolyamára, ám az ebből fakadó negatív hatás elhanyagolható lesz, mivel a meglévő hitelekre nem fog vonatkozni.
Bukta Gábor elmondta azt is, hogy az OTP gyengülése inkább az országgal szembeni kockázati felár ismételt emelkedésével magyarázható, mivel a magyar piac hétfőn kifejezetten gyengén teljesített európai összehasonlításban.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A kormány és az EU viszonya befolyásolja a részvényeket
Az árfolyam pénteken csak kismértékű negatív korrekciót mutatott, az esés a hétfői kereskedésben viszont begyorsult. A hazai részvénypiac alulteljesítését a hétvégi hírek okozták, melyek szerint az Európai Unió komolyabb lépésekre készül, amennyiben a kormány továbbra is blokkolja az Ukrajnának szánt segélycsomag elfogadását. Szóba került az uniós források végleges megvonása, de természetesen ebben a kérdésben az Európai Bizottságé lenne a végső szó
– közölte a Pénzcentrummal Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője. Hozzátette, a kormány és az Európai Unió közötti viszony elmérgesedése nyomást gyakorol a hazai részvényekre, illetve a forintra, mely a következő napokban is fennmaradhat.
Az elemző rövid kommentárjában kitért arra is, hogy az OTP árfolyamcsökkenését technikai tényezők is segítik.
Egy meredek emelkedő trendvonal alá került hétfőn a jegyzés, a következő fontosabb támasz 16 500 forint közelében húzódik, alatta 16 300 forint közelében, majd 16 ezer forintnál találunk meghatározó szinteket lefelé
– közölte Varga Zoltán.
Érdekes, hogy az OTP árfolyama cikkünk megjelenésének pillanatában, tehát a keddi kereskedési nap délelőttjén, sem fordult át a pozitív tartományba, a jegyzés délelőtt 11 órakor –0,27 százalékon állt.
Címlapkép: Balogh Zoltán, MTI/MTVA