Pénzcentrum • 2024. január 3. 13:29
A magyar gazdaság immáron negyedik éve ijesztően nagy költségvetési hiánnyal küzd, és ennek előbb vagy utóbb meg kell fizetni az árát - írja blogján Zsiday Viktor. Persze mondhatjuk, hogy csak a váratlanul (magas infláció okozta) magas kamatok miatt van, vagy hogy a Covid-járványt és ukrán háborút nem látta senki előre, amiben természetesen van igazság, ám tény, hogy a költségvetési helyzet az évtized első éveiben legalább olyan rossz lett, mint 2006-ban, a Gyurcsány-korszak mélypontján - véli az elemző.
A költségvetés valós helyzetének leírására a legjobb mutató a ciklikusan igazított elsődleges egyenleg. Az elsődleges egyenleg a kamatkiadások nélküli költségvetési egyenleget mutatja, a ciklikusan igazított verzió pedig megpróbálja kiszűrni a gazdasági ciklus ingadozásait, mivel fellendülés idején például számos adóbevétel megugrik, míg egyes kifizetések, pl. a munkanélküli segély összege csökken, ezért is van az, hogy erős gazdaság mellett a költségvetési hiány mintegy „magától” csökken, és a vártnál jobban alakul, recesszióban pedig fordítva. Ha kiszűrjük tehát a kamatkiadásokat és ki tudjuk szűrni a gazdasági ciklust is, akkor nagyjából látni fogjuk, hogy hosszabb távon, messzebbről nézve hogyan áll a költségvetés, mennyire fenntartható - olvasható a Holdblogon megjelent írásban.
Mindez jól hangzik, ám annak megítélése, hogy a cikluson belül hol van a gazdaság egyáltalán nem magától értetődő, és a közgazdaságtan története azt mutatja, hogy az adott pillanatban történő becslések később gyakran igen nagy korrekcióra szorulnak, azaz csak 10 (vagy néha még több) év múlva derül ki, hogy valójában hol voltunk a cikluson belül. S ha rosszul ítéljük meg a ciklusbeli helyzetet, akkor rossz lesz a ciklikusan igazított egyenleg is, úgyhogy valójában ez egy igazi aknamező, nagyon könnyű mellényúlni
- írja Zsiday Viktor. A szakértő szerint a jelenlegi helyzetben a magyar kormányzatnak két lehetősége van:
- vagy 2-3 év nadrágszíjmeghúzással stabilizál (de ez jelentős szavazatvesztést okozna, így nem valószínű)
- vagy megpróbálja elodázni a kiigazítást, pörgeti a növekedést olcsó hitelekkel, elinflálással amíg lehet, ami valószínűleg még komolyabb problémákat fog okozni később.
"Attól tartok a második válasz a megoldás, aminek a végső eredménye több év átlagában stagfláció. Remélem tévedek" - írja a szakember. A teljes írás ITT olvasható.