Pénzcentrum • 2023. december 15. 14:31
Az elmúlt évben több mint 90 migráns munkavállaló vesztette életét állítólagos vállalati hanyagság vagy visszaélés miatt - derül ki a Business & Human Rights Resource Centre (BHRRC) adataiból. A be nem jelentett halálesetek tényleges száma azonban valószínűleg ennél sokkal magasabb.
A Business & Human Rights Resource Centre jelentése szerint 2023-ban legkevesebb 90 migráns munkavállaló halt meg állítólagos vállalati visszaélések vagy elhanyagolás miatt - írja a theguardian.com.
Isobel Archer, a BHRRC vezető migránsjogi kutatójának beszámolója szerint a migráns munkavállalók gyakran szembesülnek jogsértéssel, melyeket gyakran kormányzati szabályozások tesznek lehetővé, az ellátási láncok csúcsán álló multinacionális vállalatok pedig figyelmen kívül hagyják az alapvető emberi jogokat: gyakran nem ellenőrzik, nem vizsgálják és nem kezelik megfelelően a visszaéléseket.
A jelentést a 2022 decembere és 2023. november 30-a között közzétett, nyilvánosan elérhető információk felhasználásával állították össze, az információkat kormányzati szervezetektől, kormányzati kiadványoktól és a médiától szerezték be, majd a BHRRC elemezte őket.
A bejelentett halálesetek többsége (83%) a munkahelyi egészségügyi és biztonsági előírások megsértésével függött össze.
A jelentés szerint a visszaélések tényleges mértéke valószínűleg jóval nagyobb, mint amiről beszámolnak, mivel korlátozzák az újságírói szabadságot, a migráns munkavállalók számára pedig a hozzáférést a panasztételi mechanizmusokhoz, a megtorlástól való félelem miatt pedig a munkavállalók nem mernek beszélni.
A BHRRC megvizsgálta a migráns munkavállalókkal szembeni állítólagos visszaélésekkel összefüggésbe hozott egyes vállalatokról szóló jelentéseket is. A Fifa, a Meta és a Tesco szerepeltek a leggyakrabban a rögzített esetekben, méghozzá a működésük vagy beszállítói láncuk révén. Ugyanakkor nincs arra utaló jel, hogy ezek az esetek közvetlen kapcsolatban álltak volna a munkavállalók halálával.
A Meta visszaélésekkel kapcsolatos ügyekbe keveredett bele, mivel közösségi médiaplatformként működik, amelyet a munkaközvetítők és más cégek arra használnak, hogy kihasználják a munkát kereső migránsokat. A Fifa olyan visszaélési ügyekben érintett, amelyekben különböző országokból származó, a 2022-es katari világbajnoksághoz kapcsolódó projekteken dolgozó migránsok érintettek.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A BHRRC az év során összesen 613 visszaélést regisztrált, melyek 389 vállalathoz kapcsolódtak, a dokumentált visszaélések között szerepelt a bérlopás, az erőszak, a túl hosszú munkaidő, a szabadságjogok önkényes megtagadása, a munkahelyi egészség és biztonság megsértése, valamint a tisztességtelen munkaerő-felvételi gyakorlat.
A jelentés hangsúlyozta, hogy a migráns munkavállalók gyakran szembesülnek sebezhetőséggel, például a szociális biztonsághoz, az információhoz, a szakszervezetekhez és az érdekvédőkhöz való hozzáférés hiányával. Emellett gyakran tapasztalják a társadalmi marginalizálódást, beleértve a diszkriminációt és az idegengyűlöletet.
Azok a nepáli, Fülöp-szigeteki és indiai vendégmunkásokat, akik a Közel-Keletre, Európába és Amerikába utaztak dolgozni, a leggyakrabban érintettek a visszaélésekben. Archer hangsúlyozta, hogy
a vállalatoknak többet kell tenniük az általános munkajogi közzétételénél, el kell ismerniük a konkrét sebezhetőségeket, és sürgősen reagálniuk kell a kockázatértékelés, a kellő gondossági eljárások és a kifejezetten a migráns munkavállalókra szabott jogorvoslatok elfogadásával.
A Fifa a jelentésre reagálva kijelentette, hogy nem vette figyelembe a katari szervező és a Fifa által a 2022-es világbajnokság előkészítésében részt vevő migráns munkavállalók védelmére bevezetett széles körű intézkedéseket. A Tesco is megszólalt: elmondták, hogy az emberi jogok védelme üzleti tevékenységük egyik alapvető szempontja. A Meta nem nyilatkozott.