Pénzcentrum • 2023. november 26. 10:03
Nagyjából 570 milliárd forintért veheti meg a reptér 51 százalékát a magyar állam. Az üzlethez szükséges összeg nehezen jöhet össze.
Péntekig, december 1-jéig ki kellene fizetnie az államnak a Budapest Airport 51 százalékáért járó összeget a Telex szerint. Arról nem tudni, pontosan mennyi is az ár, de a lap szerint a teljes pakett értéke 3 milliárd eurós lehet, mivel a magyar állam 51 százalékos tulajdonos lenne, így nagyjából 1,5 milliárd eurót, azaz kb. 570 milliárd forint lehet. A 49 százalékos kisebbségi tulajdonos a francia reptérüzemeltető Vinci Airport lehet.
A lap hozzáteszi, vélhetően a tranzakciónak is szerepe lehet abban, hogy a magyar állam csökkentette tulajdonát két biztosítóban (Alfa és Union), eladta részesedését az Erste Bankban, és az ÁKK nemrégiben egy nap alatt 176 milliárd forintnyi, a tervezettnél négy és félszer több állampapírt adott el. A bankból és biztosítókból a lap becslése szerint 480 millió eurója lehet az államnak, ha ezek a pénzek be is futnak a hónap végéig.
Frissítés
Cikkünk megjelenítését követően a Gazdaságfejlesztési Minisztérium reagált a megjelent hírekre. Közleményüket alább, változtatás nélkül közöljük:
"Reagálás a Budapest Airport visszavásárlása kapcsán megjelent hamis és ártó szándékú hírekre
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A Budapest Airport visszavásárlása kapcsán a mai napon megalapozatlan és hamis állítások jelentek meg a magyar sajtóban. A hamis felvetések komolyan ártanak a magyar érdekek sikeres képviseletében. A tranzakció célja ugyanis az, hogy a Gyurcsány-kormány által elherdált kiemelkedő stratégiai eszköz, azaz a reptér újra magyar többségi tulajdonba kerülhessen. Ezzel kijavítva egy igen súlyos történelmi hibát. Az igaztalan és ártó szándékú megnyilvánulások nagymértékű tudatlanságról és tájékozatlanságról tesznek tanúbizonyságot, így teljesen hamis az az állítás, hogy december elsejéig fizetési kötelezettsége lenne a magyar államnak a visszavásárlási ügylet vonatkozásában.
A Gazdaságfejlesztési Minisztérium tájékoztatja a nyilvánosságot, hogy a reptér visszavásárlásával kapcsolatos tárgyalások ütemezetten, az együttműködés jegyében és megfelelően haladnak a partnerek között. Ugyanakkor az előzetes megállapodásnak megfelelően a felek nem kívánnak több információt megosztani annak érdekében, hogy az üzleti érdekek ne sérüljenek, a tárgyalások zavartalanok maradhassanak és sikeresen zárulhassanak."