Portfolio • 2023. november 16. 11:31
A javuló makrogazdasági fundamentumok és a nemzetközi környezet támogatják a kamatcsökkentés folytatását az októberi 75 bázispontos ütemben – mondta egy csütörtöki konferencián Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke. A jegybankár úgy fogalmazott, hogy az év végére „11 százalék alatt, de 11 százalék körül” lehet az irányadó kamat.
Továbbra sem dőlhetünk hátra, mivel turbulens környezetben vagyunk, kiemelten fontos az adatvezérelt üzemmód és az óvatosság a monetáris politikai döntéseknél – idézi a Portfolio Virág Barnabás egy csütörtöki budapesti konferencián elhangzott szavait. Az MNB alelnöke kiemelte, hogy az októberi 9,9 százalékos infláció alacsonyabb volt a jegybank várakozásainál, illetve az olajárak is alacsonyabban alakultak, így
a jelenlegi környezet támogatja, hogy novemberben is az előző havi ütemben, 75 bázisponttal folytassa a kamatcsökkentést a jegybank.
Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi 12,25 százalékról jövő kedden jó eséllyel 11,5 százalékra mérsékli majd az alapkamatot a Monetáris Tanács. Az alelnök szerint az év végére "11 százalék alatt, de 11 százalék körül lehet az irányadó kamat", ez annyiban változás, hogy októberben 11 százalékos előrejelzést fogalmazott meg. Vagyis a jelenlegi kamatcsökkentési ütem akár decemberben is folytatódhat, 10,75 százalékra csökkentve a rátát.
A mai megszólalás azért lényeges, mert Virág Barnabás gyakorlatilag eloszlatta a 100 bázispontos kamatvágással kapcsolatos várakozásokat, melyek a vártnál alacsonyabb októberi inflációs adat után jelentek meg a piacon.
Virág Barnabás kiemelte, hogy a makrogazdasági fundamentumok oldaláról kedvező hírek érkeztek, hiszen az infláció csökkenése mellett a folyó fizetési mérleg egyenlege is jobban alakult a várakozásoknál. Ugyanakkor a pénzpiaci hangulat továbbra is törékeny, geopolitikai feszültségek jellemzik a világot és recessziós kockázatok jelentek meg globálisan.
Előadásában Virág Barnabás arról beszélt, hogy az elmúlt 2-2,5 évben az infláció volt a közellenség a világban, ez a régiónknak nagyjából kétszer akkora terhet jelentett, mint Nyugat-Európának. Ahogy mondta, a nyugat-európai országok magas inflációról beszélnek, nálunk viszont ez "rémálomszerű" volt. A magyar gazdaság nagy pozitívuma a munkaerőpiac, mely a válságos időszakban is feszes maradt.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Virág szerint a magas infláció időszakában sok magyar cég növelte a profitabilitását az áremelések következtében, ezért nekik most van mozgásterük, hogy megtartsák a dolgozóikat, ezt a mozgásteret használniuk is kell a relatíve magas nominális béremelkedés mellett.
Az év végére jó esélyünk van elérni a 7 százalék körüli inflációt, de a személyes véleményem szerint akár 7 százalék alatt is lehet a decemberi adat. Eddig azt mondtam, hogy 7-8 százalékot várok, most a kedvező októberi adat után ez alacsonyabb lehet, de sok múlik még az olajárak alakulásán
- emelte ki a jegybank alelnöke. Szerinte jó esély van arra, hogy 2024-ben a magyar gazdaság egy kiegyensúlyozott növekedési pályára álljon, a reálbérek 4-5 százalékkal emelkedhetnek, az elhalasztott kormányzati beruházások is beindulhatnak, illetve az export is támogató lehet.
A pozitív reálkamat elősegíti a dezinfláció fennmaradását, ennek folytatódnia kell - szögezte le Virág Barnabás. Hozzátette, hogy a monetáris politika új korszkában a makrogazdasági fundamentumokra koncentrálnak, amivel kapcsolatban fontos pozitívumokat láttak az infláció és a fizetési mérleg területén, de közben figyelembe kell venniük a pénzpiaci hangulat alakulását is.