Ez a ritkafém mentheti meg egész Európát: brutálisan sokat találtak belőle

Pénzcentrum2023. október 4. 17:59

Európa legnagyobb ritkaföldfém-lelőhelyéről értekezik legújabb cikkében Muhi Gergely, a HOLD Alapkezelő részvényelemzője. A szakember szerint a Per Geijer névre keresztelt felfedezésről méltatlanul kevés szó esik, holott az Európa jövőjét alapozza meg.

Méltatlanul kevés visszhangot kapott az az idei januári hír, miszerint Svédországban megtalálták Európa legnagyobb ritkaföldfém-lelőhelyét, amit Per Geijer névre kereszteltek, s amely egy rendkívül fontos stratégiai sebezhetőségre nyújt megoldást – írja Muhi Gergely, a HOLD Alapkezelő részvényelemzője cikkében. 

A szakember szerint először is érdemes tisztázni, hogy mik ezek az elemek. A ritkaföldfém egy gyűjtőfogalom, ami a periódusos rendszer nyolcadik sorában található kémiai elemeket foglalja magában. "A hétköznapi életben ennél nem is nagyon kell többet tudnunk a jellemzőikről, a gazdasági jelentőségükre azonban érdemes bővebben is kitérni" – írja, majd hozzáteszi:

a mai modern életvitelünkhöz használt eszközök jelentős részében megtalálhatók ezek a fémek, ráadásul a jelen ismeretek szerint nem is helyettesíthetők más anyagokkal.

A fő felhasználási területük a permanens mágnesek előállítása, melyekből aztán a fülhallgatóinkban található apró hangszóróktól kezdve a modern orvosi diagnosztikában használt MR- és CT-berendezéseket készítik el. De nélkülözhetetlenek a kohászatban, az autógyártásban és az akkumulátorok bizonyos alkatrészeinél is. Mégis, talán a legkritikusabb szerepük az egyes kémiai folyamatokban katalizátorként történő felhasználásukban van – ez utóbbi tipikus területe a chipgyártás. 

Muhi Gergely ezután felidézi, a Covid-összeomlás, és a tajvani helyzet fokozódása óta sok cikk született a chipek kritikus jelentőségéről, így feltételezhetően mindenki tisztában van vele, hogy mennyire nélkülözhetetlenek ezek az eszközök. Amíg azonban a chipgyártás egy rendkívül összetett rendszerben valósul meg – még akkor is, ha Tajvan egy megkerülhetetlen szereplő ebben a láncban –, addig az iparág fontos nyersanyagainak – a ritkaföldfémeknek – az ellátása területén a világ sokkal inkább egypólusú – írja.

Ezután viszonylag hosszan azt részletezi az egypólusú berendezkés okait, ám végül tisztázza, miért fontos az év eleji svéd felfedezés Kirunában.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Mert végre az USA-hoz hasonlóan az EU számára is csökkenhet valamelyest a kínai függés, ha majd egyszer évek múlva beindulhat a kitermelés. Márpedig a függőségünk nem csekély, ugyanis a kontinens ritkaföldfém importjának 98 százalékát Kínából szerzi be, évi mintegy 1400 tonnát

– írja a cikkben, majd hozzáteszi: ez a mennyiség a várakozások szerint 2030-ra 6500 tonnára nő, ráadásul ez csak a nyersanyag import, feldolgozott termékként, például mágnesek formájában, évente 16 ezer tonnát importálunk. A svéd lelőhely ugyanakkor a becslések szerint egymillió tonna fémet rejt, így jó pár évre biztosíthatja az EU ellátását.

A projekt megvalósíthatóságát nagy mértékben segíti, hogy Kirunában található Svédország legnagyobb, és egyben a világ egyik legmodernebb vasércbányája.

A Per Geijer érctömb pedig ehhez nagyon közel helyezkedik el. Vagyis a termelés beindításához az alapvető infrastruktúra már jórészt rendelkezésre áll. Így hiába kell majd sokat költeni a környezetvédelmi előírások betartására, a svéd LKVB bányavállalat úgy ítéli meg, hogy ezekkel együtt is ki tudják majd termelni az itt található ritkaföldfémeket.

Címkék:
európa, gazdaság, ipar, svédország, chiphiány, bányászat,