MTI • 2023. május 23. 14:07
A monetáris tanács nem változtatott az alapkamat 13,0 százalékos szintjén keddi kamatdöntő ülésén, azonban tovább szűkítette a kamatfolyosót, a felső szélét 20,5 százalékról 100 bázisponttal, 19,5 százalékra csökkentette.
Nem változtatott a jegybanki alapkamat tavaly szeptember óta hatályos 13,0 százalékos szintjén, tovább szűkítette ugyanakkor a kamatfolyosót a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa keddi kamatmeghatározó ülésén.
A döntéssel a kamatfolyosó felső széle 20,5 százalékról 100 bázisponttal, 19,5 százalékra csökkent. A kamatfolyosó alsó szélét változatlanul 12,5 százalékon hagyta a testület.
Nagy János, az Erste makrogazdasági elemzőjének kommentárja szerint ahogy várható volt az irányadó, egynapos betéti ráta először csökkent az októberi bevezetése óta: 100 bázisponttal 18 százalékról 17 százalékra mérséklődött a kamatszint. Ezzel az MNB – Matolcsy György elnök közlése szerint – megkezdte a kamatkondíciók normalizálását. Ezt követően Virág Barnabás alelnök ismertette a döntés hátterét és részleteit.
A jegybank elérkezettnek látta az időt, hogy hozzákezdjen a kamatok csökkentéséhez. Az instant piaci reakciók mérsékeltek voltak a bejelentést követően, de vélhetően a forint múlt heti, érdemi gyengülése a mai döntés beárazódásának tudható be. Bár a közbeszéd az év végére beígért egyszámjegyű infláció elérésére koncentrál, e tekintetben fontos üzenetet fogalmazott a jegybank alelnöke: decemberre elérhető a 10 százalék alatti éves fogyasztói árindex, de ez csak egy állomás, hiszen a hazai középtávú inflációs cél 3%, így a restriktív kondíciók fenntartása még hosszú ideig indokolt lehet.
A közlés alapján hosszú út vezet még a magyar gazdaságnak megfelelő árstabilitás visszaállításához. Emellett az adekvát monetáris politika mellett elengedhetetlen a szigorú fiskális politika kialakítása is. A forint sérülékenysége és extrém volatilitása továbbra is óvatosságra kell, hogy intse a jegybankot, ugyanakkor a jelenlegi folyamatok fennmaradása (külső egyensúly javulása és a dezinfláció felgyorsulása) a következő hónapokra is hasonló mértékű lazítást vetítenek előre. Így a két kamatszint szeptemberre egyesülhet 13 százalékon.
Suppan Gergely az MBH Bank vezető elemzőjének meglátásai szerint amennyiben a fundamentális folyamatok indokolják, az alapkamat jelenlegi szintje a korábban vártnál hosszabb ideig fennmaradhat. Mivel a jegybank várakozásai, valamint az MBH várakozása szerint is, az év végére igen meredeken csökkenhet az infláció, az év utolsó hónapjaiban az alapkamat csökkentésére számítanak, ami decemberre 10,5%-ra mérséklődhet. A kamatcsökkentési ciklus a jövő évben is folytatódhat, azonban a jegybank a pozitív reálkamatfenntartását szükségesnek tartja, így
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
a jövő év végére a várakozásuk szerint 6%-ra csökkenhet az alapkamat.
Az irányadó kamat csökkentésének várható folytatása ellenére sem várunk jelentősebb gyengülést a forint árfolyamában. Egyrészt a külső egyensúly, a folyó fizetési mérleg markáns javulása ellensúlyozhatja a kamatcsökkenések hatását, támaszt adva a forint árfolyamának. Másrészt a kamatcsökkentési ciklust, a hazai kamatok normalizálódását már beárazták a határidős piacok. Harmadrészt pedig a jelenlegi inflációs prognózisok alapján az év végére pozitív lehet a reálkamat, a várhatóan meredeken csökkenő infláció az elvárt hozamot is csökkenti. Negyedrészt a hazai gazdaság kockázati megítélésének javulása a kockázati felárak szűkülését eredményezheti - írták.
A forint erősödött azt követően, hogy a jegybank hangsúlyozta a szigorú monetáris kondíciók tartós fenntartását az alapkamattal kapcsolatban. A forint árfolyama így akettős hatások eredményeképpen az év végéig kissé a 380-as szint alatt stabilizálódhat, bár kilengések nem zárhatók ki se a gyengébb,se az erősebb irányba, azonban jóval kisebb mértékűek lehetnek a tavalyi turbulenciákhoz képest. Gyengébb irányba esetlegesen nem várt nemzetközi piaci turbulenciák, erősebb irányba az uniós forrásokhoz való hozzáférés vezetheti a forint árfolyamát