mfor.hu • 2023. április 27. 09:45
A kormány importstopot hirdetett Ukrajnából június végéig 25 mezőgazdasági termékre, köztük gabonára, tojásra, húsra is. Ez kedvező lehet a magyar termelők számára, viszont a vásárlók költségeit növelheti a boltokban az intézkedés, mert szakértők szerint így tovább nőhet az élelmiszerinfláció - jöhet az 1000 forintos fél kilós kenyér és az 5000 forintos karaj - írja az mfor. Az intézkedés várható hatásáról megoszlik az érintettek véleménye.
Tóth Sándor, a Létavértesi Aranykalász Szövetkezet és a MOSz Gabonatermesztők Országos Választmánya elnöke azt várja az intézkedéstől, hogy beindul a terményárak emelkedése. Míg két-három hónapja ugyanis a kukoricát tonnánként 70 ezer forint körül lehetett értékesíteni, addig az elmúlt hetekben már csak 55 ezer forintos árakról hall. Pedig a tavalyi aszályos évben a termés kevés volt, miközben extra nagy lett a termelés önköltsége.
Más vélemények szerint viszont nem az importstop, hanem az uniós raktárkészlet fogja meghatározni az árakat, mert az uniós magtárak is megteltek. Ráadásul tovább nő majd a készlet, mert a közép- és kelet-európai tagországok importstopja ellenére sem állt le az ukrán szállítás az unióba, mivel Magyarország és Szlovákia nem akadályozza az ukrajnai gabona tranzitforgalmát, ezt csak a lengyelek állították le. Bulgária, Románia pedig még fontolgatja, hogy elrendeli-e a behozatali tilalmat.
A vásárlók szempontjából a lényeg, hogy ha nőnek a terményárak, az az élelmiszerek árán is meglátszhat előbb vagy utóbb, pedig az infláció még mindig magas, épphogy elkezdett lassulni. Az importstop fékezheti valamelyest a további hazai árcsökkenést, de az így is folytatódhat a lap által megkérdezett piaci szereplők szerint.