Jön a kötelező leállás a hivatalokban: itt a közigazgatási szünetet részletező, friss tervezet

mfor.hu2023. április 16. 12:32

A kormány törvénytervezetet készített arról, hogy a tárgyévet megelőző év végéig nyári, illetve téli igazgatási szünet legyen elrendelhető a közigazgatásban, így az önkormányzatoknál is. A tervezet nemcsak az ügyfeleket érinti, hanem a hivatalnokokat is. A kabinet előkészítette az igazgatási szünetről szóló törvény tervezetét, mely a napokban került fel a kormányzati honlapra társadalmi vita és véleményezés céljából - írja az mfor.hu. A társadalmi véleményezésre április 20-ig ad lehetőséget a kabinet.

A tervezet indokolása szerint a múlt év végi tapasztalatok azt igazolják, hogy a szabadságnak az igazgatási szünet idejére eső összehangolt kiadása nagyobb hatásfokkal tud hozzájárulni a foglalkoztatottak rekreációjához, mint a munkáltató szerv folyamatos működésének figyelembevételével ütemezett szabadság.

A törvénytervezet értelmében a kormány minden év december 15-éig közzéteheti, hogy a következő évben elrendel-e nyári, illetve téli igazgatási szünetet, amikor a hivatalok zárva tartanak, és fő szabály szerint ügyfélfogadás sem lesz - írja a lap. Az idei évre még eltérő szabályozás vonatkozik:

2023-ban csak téli igazgatási szünet lesz elrendelhető a tervezet szerint.

Önkormányzatok esetében a közgyűlés dönthet az igazgatási szünetről, amit az adott év március 1-jéig közzé kell tenni A hivatalnokok esetében az igazgatási szünet azzal fog járni, hogy az erre az időszakra eső munkanapokra szabadságot kell kiadni. Ha valakinek már nincsen elég szabadsága például a téli igazgatási szünet idején, akkor a foglalkoztatott azt a következő évi szabadságkerete terhére lesz köteles igénybe venni.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Fontos, hogy a változtatás az ügyintézési határidőket is érinteni fogja. Így az igazgatási szünet időtartama nem számít bele többek közt

  • a hatósági és eljárási ügyek határidejébe és a szüneteltetés időtartamába sem;
  • a soron kívüli bírósági eljárások határidejébe;
  • a közigazgatási per indításának határidejébe;
  • a hivatalos tértivevényes levelek sikertelen kézbesítése esetén számított rendelkezésre tartási határidőbe;
  • a hivatalnok által a hivatal felé elvégzendő munka határidejébe;
  • lakóépület építésének egyszerűsített bejelentése során alkalmazott határidőbe.

A tervezet szerint pozitív hozadéka az igazgatási szünetnek, hogy a hivatalok a tárgyévi szabadságolás tervezésénél már számításba tudják venni a szünet időpontját; a hivatal működésének szünetelése miatt minimális lesz a szabadság ideje alatt a munkavégzés miatti megkeresés; nem kell gondoskodni a helyettesítésről; és télen a fűtés, nyáron a légkondicionáló berendezés működésének költségei megtakaríthatók - írták.

Címkék:
szabadság, kötelező, kormányablak, leállás, szünet, kormányhivatal, közigazgatás, tervezet, hivatal, zárvatartás, kormányhivatalok,