Ez már a komolyabb válság előszobája? Kegyetlen satuféket nyomott a magyar ipar

Pénzcentrum2023. április 13. 10:06

2023 februárjában az ipari termelés volumene 4,6%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. A munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlannal. A feldolgozóipari alágak többségében csökkenést mértünk, ugyanakkor a legnagyobb súlyú járműgyártásban nőtt a termelés volumene. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás a 2023. januárinál 0,3%-kal nagyobb volt - közölte a KSH.

2023. februárban az ipari termelés volumene 4,6%-kal csökkent az előző év azonos időszakához mérten. Az első becslésben közölt februári adathoz viszonyítva a második becslés adata nem változott - írja friss jelentésében a Központi Statisztikai Hivatal.

Az ipari export volumene 2,0%-kal kisebb volt az egy évvel korábbinál. A feldolgozóipari exportértékesítés 33%-át képviselő járműgyártás kivitele 7,4, a 14%-os súlyú villamos berendezés gyártásáé 42%-kal bővült. Az ipar belföldi értékesítése 12,2, a feldolgozóiparé 11,0%-kal visszaesett az előző év azonos hónapjához képest. Az iparon belül döntő (98%-os) súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 4,0, az energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 18,3, a csekély súlyú bányászaté 26%-kal csökkent.

A legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés 27%-át képviselő járműgyártás 7,5%-kal meghaladta az egy évvel korábbit. A közúti gépjármű gyártása 4,1, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 11,6%-kal nőtt. A 11%-os feldolgozóipari súlyú villamos berendezés gyártása emelkedett az alágak közül a legnagyobb mértékben, 28%-kal. A két legjelentősebb súlyú alágazat közül az akkumulátor, szárazelem gyártása 47, a villamos motor, áramfejlesztő, -elosztó, -szabályozó készülék gyártása 22%-kal bővült.

A feldolgozóipari termelés 10%-át adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 8,9%-kal csökkent az előző év azonos hónapjához képest. A két legnagyobb alágazat közül az elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártása 13,6, az elektronikus fogyasztási cikk gyártása 12,5%-kal visszaesett.

A feldolgozóiparból több mint 11%-kal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 13,6%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól, az egyaránt csökkenő hazai és külpiaci eladások miatt. Mindössze két alágazatban nőtt a kibocsátás: az édesség- és a készételgyártást is magában foglaló egyéb élelmiszer gyártásában 3,6, a dohánytermék gyártásában 7,7%-kal. A legnagyobb (22%-os) súlyt képviselő húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 14,2%-kal visszaesett az előző év azonos hónapjához mérten. A többi 8 alágazatban 3,7 és 43% közötti mértékben csökkent a termelés, a legkevésbé a pékáru, tésztafélék gyártásában, a leginkább a csekély súlyú halfeldolgozás, -tartósításban.

A két közepes súlyú alág közül a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 16,5, a fémalapanyag és fémfeldolgozási terméké 14,2%-kal visszaesett az előző év azonos hónapjához viszonyítva. Utóbbin belül a vas-, acél-, vasötvözet-alapanyag gyártása a 2022. februárinak kevesebb mint felére zsugorodott.

2022 áprilisa óta tart a csökkenés a vegyi anyag, termék gyártásában: februárban 23%-kal kisebb volt a termelés, mint egy évvel azelőtt, nagyrészt a műanyagalapanyag-, illetve a műtrágya-, nitrogénvegyület-gyártás jelentős visszaesése miatt.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A legnagyobb mértékben, 31%-kal a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás kibocsátása maradt el az egy évvel korábbitól, mindkét értékesítési irányban csökkentek az eladások.

A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 5,4%-kal kisebb volt a 2022. februárinál. Az új belföldi rendelések 10,3, az új exportrendelések 4,5%-kal csökkentek. Az összes rendelésállomány február végén 2,1%-kal meghaladta az egy évvel korábbit.

2023. január–februárban az előző év azonos időszakához képest az ipari termelés 2,4%-kal csökkent. Az összes értékesítés 58%-át adó külpiaci eladások volumene 1,1, a 42%-ot képviselő hazai értékesítésé 14,4%-kal visszaesett.

A feldolgozóipar 13 alága közül 6-ban csökkent a termelés, a legnagyobb mértékben, 33%-kal a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásban. A többiben 0,5 és 35% közötti mértékben nőtt a volumen, leginkább a villamos berendezés gyártásában, míg a legnagyobb alág, a járműgyártás kibocsátása 13,3%-kal bővült.

Címkék:
ksh, gazdaság, adatok, gyártás, ipar, termelés, termelékenység, visszaesés, gazdasági visszaesés,