Pénzcentrum • 2023. március 30. 10:39
A makrogazdasági kockázatok nem lettek kisebbek az előző negyedévhez képest, de az infláció már tetőzhetett - derült ki a sajtótájékoztatón, amin Magyarország makrogazdasági kilátásait és a jegybank új Inflációs jelentését smutatták be az MNB vezetői.
A makrogazdasági kockázatok nem lettek kisebbek, ami komoly kihívás elé állítja a közgazdászokat, a jegybank megítélése szerint azonban az infláció már egyértelműen tetőzött, a külső és a belső tényezők is a dezinfláció irányába mutatnak – ismertette Balatoni András, az MNB igazgatója.
A szakértő felhívta rá a figyelmet, hogy a februári inflációs adat megfelelt a korábbi várakozásaiknak, illetve az élelmiszerek inflációja is a várakozásoknak megfelelően alakult.
Az árindex lassulása az MNB szerint az idei év második felében fergyorsul. 2023-ban 15-19,5, 2024-ben 3-5 közötti, 2025-ben 2,5-3,5 százalék közötti inflációra számítanak.
A jegybank igazgatója megjegyzi, hogy emellett a feldolgozott élelmiszerek esetében jelentősen emelkedett az árrés, vagyis az MNB továbbra is úgy véli, hogy részben a vállalati profitok felelősek az extrém drágulásért.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A folyó fizetési mérleg egyenlege trendszerűen javul. annak hiánya pedig idén megfelelődhet, az előjelzési horizont végére pedig az ország finanszírozási képessége újra pozitívvá válik – ismertette Balatoni András.
A jegybank arra számít, hogy a jelenlegi negyedévben tovább zsugorodik a GDP, majd az év második felétől élénkülhet a magyar gazdaság a kedvező fundamentumok és az erős munkaerőpiac eredményeként – közölte az MNB igazgatója.