Valutarohamot indítottak a magyarok: hét éve nem láttunk ilyet, mi folyik itt?

Pénzcentrum2023. február 18. 12:04

Tavaly március óta nemcsak, hogy nem nőtt, de egyenesen csökkent a forgalomban lévő készpénz összege Magyarországon. Ennek hátterében a Portfolio szerint egyrészről az infláció áll, aminek következtében feléljük a tartalékainkat. Másrészről pedig ennek hátterében a bankkártyahasználat erősödése húzódhat meg, illetve az, hogy kiszorítja a forintot a valutakereslet. Az elmúlt hét évben nem vásárolt annyi valutát ugyanis a magyar lakosság, mint tavaly.

A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb, szeptemberi jelentése alapján 760 milliárd forintnyi valuta volt a vállalatoknál és a magánszemélyeknél összesen, azaz 35 százalékkal növekedett egy év alatt. Ennél nagyobb növekedésre 7 éve, azaz 2015 óta nem volt példa, de ez akár még meg is dőlhet: a mostani adat ugyanis csak egy háromnegyedéves adat, a 2015-ös esetében pedig egész évet vizsgáltak.

A vállalatoknál lévő valuta mennyisége a harmadával, míg a lakossági kézben lévő mennyiség több mint 35 százalékkal emelkedett. Ezzel ellentétben az előző években a lakossági valutaállomány szinte egyáltalán nem mozdult meg, a céges azonban megkétszereződött. A Portfolio szerint a változásban a háború miatti félelem mellett a forint további gyengülése is szerepet játszott. Az is szerepet játszhat persze, hogy a külföldi utazások száma a járvány után újra megnőtt, de ennek már szeptember végén nem lehetett jelentős szerepe.

A forgalomban lévő készpénz mennyisége azonban egy év alatt csökkent: 2021 decemberében érte el a csúcsát, majd egészen 2022 őszéig stagnált. Végül csökkenni kezdett: idén január végén 195 milliárd forinttal használtunk kevesebbet, mint egy évvel korábban.

Címkék:
készpénz, készpénz felvétel, valuta, készpénzcsere, milliárd, lakosság, adat, készpénzfelvétel, lakossági pénzügyek,