G7 • 2023. február 1. 09:29
Tavaly a Magyarországra érkezett orosz importgáz átlagára négyszer akkora volt, mint ami Csehországba ment. Ám a csehek nem csak nálunk, de lényegében minden más EU tagállamnál jóval olcsóbban kapják gáz. Az adatközlési hibákon túl azonban lehet erre egy racionális és logikus magyarázat is – írja a G7.
Az egész dolog kiindulópontja, hogy régen, a 90-es években és a meg 2000-es években is leginkább a gáz árát a fűtő- és a gázolajéhoz képest számolták. Ennek az volt a logikája, hogy sokáig ezek a termékek számítottak a fűtésben, illetve az áramtermelésben is a gáz alternatívájának. A 90-es évek végén kötött magyar, hosszú távú megállapodás pedig az oroszokkal ilyen volt, mint annak idején mindenkié. Ez viszont a portál szerint vélhetően nem volt a legjobb konstrukciókkal megkötött szerződés, noha elképzelhető, hogy abban az időben még annak tűnt.
Ahogy viszont teltek az évek, a piaci szereplők sorban kezdtek átállni a gáztőzsdei indexálásra, ami egy teljesen másfajta metodika alapján számolta már a gáz árát. Igen ám, de például a Gazpromnál, szemben a norvég Statoillal, nem az összes szerződésüket írták át gáztőzsdei indexálásra. És amit átírtak, elképzelhető hogy azt sem mindet teljes egészében. A portál becslései szerint egyébként 2011 elején lehetett az a pont, „amikor a Gazprommal sikerült elfogadtatni a magyar kormányzatnak egy legalább részleges gázáralapú indexálást (ami később, a 2015-ben lejáró régi szerződés kifutása után az új szerződés megkötésével a jelek szerint teljessé vált)”.
Ez pedig azt jelentette, hogy innentől kezdve az orosz import hol jobban, hol kevésbé, de egy évtizedig folyamatosan olcsóbb volt, mint amit az olajár indokolt volna. A G7 becslése szerint ebben az időszakban 1700 milliárd forinttal kellett kevesebbet fizetni az orosz gázért, mintha a teljes importra maradt volna az olajár-indexálás. Igen ám, de a 2021-től fokozatosan begyűrűző energiaválság következtében 2021 eleje óta sokkal magasabb az orosz import ára, mint amit az olajárak indokolnák. A cikk úgy fogalmaz
a különbség annyira hatalmas, hogy az előző szűk két év vesztesége meghaladta a 2010 és 2020 közötti 1700 milliárdos nyereséget is.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Visszatérve pedig a csehekhez, bár az országok abszolút titokban kezelik ilyen léptékű szerződéseiket. A jelenleg rendkívül olcsó cseh gázvásárlás mögött az állhat, hogy ők nem teljes mértékben álltak át a gáztőzsdei számolásra, elképzelhető hogy ők valamilyen teljesen más metódus alapján számolják ki az orosz gáz ellenértékét, mint az uniós tagállamok többsége. Igaz ugyanakkor, hogy Csehországba jelenleg sokkal kevesebb orosz gáz érkezik, mint a korábbi években. Így ezt az alacsony árat csak kisebb mennyiségre tudják érvényesíteni.