Reichenberger Dániel • 2022. december 8. 05:33
Tizenhárom hónap után mindenkinek véget ér a benzinárstop december hatodikával - ezt jelentette be Gulyás Gergely a szokatlan időpontban, kedden késő este tartott kormányinfón. Azt ráadásul maga a kormány is elismerte, hogy a mára fenntarthatatlanná vált benzinárstop kivezetésével az infláció is magasabb lesz, de azt nem árulták el, hogy szerintük mennyivel - megkérdeztünk tehát négy szakértőt arról, hogy mi következik most. Végleg elszabadul vajon az infláció?
Bár komoly meglepetést nem okozott, mégis kissé váratlan volt, hogy a kormány döntése értelmében tegnapelőtt este véget ért a tizenhárom hónapon át tartó benzinárstop. A kutakon újra csak a piaci áron lehet tankolni, nem pedig az elmúlt egy évben jól megszokott 480 forintos literenkénti áron. Gulyás Gergely kancelláriaminiszter kormányinfón tett bejelentése szerint a benzinárstop kivezetésére a brüsszeli szankciók miatt volt szükség; Hernádi Zsolt, a MOL elnök-vezérigazgatója szerint pedig a MOL "elment a falig, eddig bírta".
Gulyás Gergely ráadásul azt is hozzátette egy kérdésre válaszolva, hogy a kormány számolt azzal, hogy a benzinár emelkedése miatt az infláció is tovább fog emelkedni, ez az intézkedés a lakosságnak is érezhető lesz - azoknak is, akik soha nem tankolnak, mert nincs autójuk. Elemzőket kérdeztünk arról, hogy szerintük mekkora mértékben fogjuk megérezni a vágtató inflációt, mekkora mértékű lehet az emelkedés a benzinárstop kivezetése után?
Itt volt az ideje
Üdvözli a döntést, de biztos abban is, hogy az ellátási gondok nem egyik percről a másikra szűnnek meg, bár a nyomás enyhülni fog - ezt Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára mondta a Pénzcentrum kérdésére. A főtitkár figyelmeztetett arra is, hogy bár jó, hogy visszaállt a piaci ár, de nehéz megmondani, mikor stabilizálódik itthon a piac.
Ezt nagyon nehéz megmondani, de az biztos, hogy átmenetileg még nem a normális piaci hatások jelentkeznek majd a hazai benzinkutakon, ennyi idő után biztosan kell majd némi "fellélegzés", és akkor gyűrűzik majd be ide is véglegesen a piaci árképzés. Újra fel kell építeni az importot, biztosítani az ellátás régi zökkenőmentességét - azt szokták meg az autósok, hogy ha valami van is a nemzetközi olajpiacon, azt ők annyira nem érzik, hiszen mindig volt itthon annyi tartalék, hogy az itthoni ellátás zavartalan legyen, de ez a tartalék most nincs meg. Legelőször azt a benzint importáljuk majd, ami a környező országban elérhető
- mondta Grád Ottó. Szerinte az inflációs értékekben nem azonnal fogjuk észleli a benzinár emelkedését, de egészen biztosan be fog épülni az árakba - persze sok múlik itt az euró vagy a dollár árfolyamán és más tényezőkön is.
Több százalékkal megnöveli az áremelkedést
Németh Dávid, a K&H elemzője szerint igaz ugyan, hogy hivatalosan most lett vége a benzinárstopnak, ám a gazdaságba a piaci ár egy része már korábban bekerült, miután a kormány nyáron már elvette a céges autóktól azt a lehetőséget, hogy hatósági áras benzint tankolhassanak. Úgy számol, hogy az inflációs adatokkal való begyűrűzéssel a piaci benzinár nem várja meg 2023-at.
Mivel a nyár vége óta a céges autók már nem tankolhatnak hatósági áron, így azért a gazdaságba már került be piaci áron eladott benzin, az már egy másik kérdés, hogy pontosan mennyi. Most kikerült azonban két újabb csoport a körből, pontosabban a taxisok és a mezőgazdaságban dolgozók is, így ebben a szegmensben biztos vagyok benne, hogy áremelésre kell számítani, hiszen a benzin hirtelen az ő számukra is negyven százalékkal lett drágább a piaci árhoz képest. Fontos tudni azt is, hogy a KSH "inflációs kosarában" a benzinár 6 százaléknyi súllyal jelentkezik, ha pedig elvégezzük azt a számítást, hogy mennyi 40-szer 0,065%, akkor megkapjuk, hogy 2,5 százalékot fog csak a benzinár lökni az infláción. Ennél rosszabb hír, hogy ebből két százalékot már decemberben érezni fogunk, a maradék felet pedig majd januárban, tehát még át is húzódik a benzinár miatti inflációs nyomás a következő naptári évre
- fogalmazott kérdésünkre a K&H elemzője.
Szintén két százalék körüli áremelkedéssel számol Virovácz Péter, az ING vezető elemzője, aki szerint valós lehet az egy-két hónapos piaci visszarendeződés.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Azt várom az árstop végétől, hogy a kis, független kutak is összeszedik magukat, ráadásul jön az import benzin, de biztosan kell majd egy kis idő, mire megtörténik a teljes visszarendeződés. Az inflációs nyomást, az emelkedés mértékét nagy pontossággal igen nehéz megjósolni, de kétségtelen, hogy be fog gyűrűzni az árakba az, hogy a benzin ára folyamatosan változni fog. Szerintem két százalék körüli lesz az az érték, amivel az inflációt "meglöki" a benzinárstop kivezetése, de inkább arra számítok, hogy a januári adatokból látszik majd ez jobban. Fontos ugyanis tudni, hogy a KSH minden hónap huszadik napjáig gyűjti az adatokat, majd ezt feldolgozva kapjuk meg az inflációs rátát a következő hónap elején: mivel a benzinárstopnak hatodikán lett vége, mindössze két hétig tankolnak decemberben az emberek piaci árú benzint, vagyis a decemberi statisztikában még kevésbé látszik majd, mennyivel drágította meg az életünket az újra piaci áron kapható benzin
- fogalmazott Virovácz Péter, az ING vezető elemzője.
26 százalékos infláció?
Egy másik elemző azonban még az eddigieknél is nagyobb mértékű emelkedést vár a benzinárstop kivezetése utáni időszakban. Török Zoltán, a Raiffeisen vezető elemzője szerint persze nem egyedül a benzinárstop vége lehet az áremelkedések indikátora: sok múlik szerinte a többi körülményen is.
Mindeddig 23 százalékos áremelkedéssel számoltam, de most, hogy a benzinársapka megszűnt, szerintem fel kell készülnünk a 26 százalékos adatra a decemberi hónapra vonatkozóan. Persze nem kizárólag ezen múlik: én például bízom abban, hogy még az idén meglesz a megegyezés az uniós pénzekről, illetve nyilván sok múlik most is az eurónak a forinttal szembeni árfolyamán is. Összességében persze elmondható, hogy bizony érezni fogjuk a mindennapi árakban is a benzinárstop megszüntetését
- fogalmazott Török Zoltán.
Az elemzők tehát 2-3 százalék körülre teszik azt az értéket, amennyivel magasabb lesz az infláció a benzinárstop vége után, de mindannyian elmondták, hogy az árstop nem volt tovább tartható. A kérdés már csak az: vajon mikor következnek az élelmiszerek, például a tojás, a a cukor, a tej vagy a csirkehús, melyeken szintén árstop van rövidebb-hosszabb ideje - és mennyibe fognak vajon kerülni azok a termékek, melyek a benzinhez hasonlóan a mindennapi élet szerves részét jelentik sok millió magyarnak?