Pénzcentrum • 2022. november 18. 11:06
Rövid távon a világgazdaság jelentős lassulására számíthatunk, ugyanis recessziós félelmek a vállalatok várakozásában is tükröződik: 10-ből 9 cég erőteljes visszaesésre számít a következő egy évben. A legfőbb terhet a magas infláció, az energiaárak emelkedése, a súlyosbodó alapanyaghiány és a reálbérek csökkenése jelenti, miközben az árfolyamingadozás is egyre nagyobb terhet ró a cégekre. A szakértők szerint ezért átmeneti költségcsökkentés helyett az energiafelhasználás, az ellátási láncok és a gyártási technológiák komplett újragondolására lesz szükség 2023-ban, amit a finanszírozási megoldásoknak is támogatniuk kell.
A nemzetközi gazdaság átmeneti, ám jelentős lassulására kell felkészülni, amelyben egyes gazdaságok a technikai recessziót is elérhetik. Hans Dewachter, a K&H anyvállalatának vezető közgazdásza és Németh Dávid, abank vezető elemzője is egyetért abban, hogy a geopolitikai kockázatok továbbra is komoly veszélyt jelentenek a növekedésre, az energiaellátási problémák és a fizetések emelkedése pedig tovább gyorsíthatja az árak emelkedését.
Az infláció ezért rövid távon továbbra is kiugróan magas szinten marad, csak 2023 második felében mérséklődhet számottevően. Ezzel együtt a monetáris politika is új fázisba ér. A közép-európai központi bankok egyelőre kivárnak, míg a világ két legnagyobb központi bankja, az Európai Központi Bank (EKB) és az amerikai Federal Reserve (Fed) lassít a szigorításon. Ami azonban biztos, hogy a magasabb kamatok hosszú távon velünk maradnak, az USA-ban és Európában pedig a 10 éves államkötvény hozamok jövőre elérik maximumukat.
A növekvő bizonytalanság a hazai nagyvállalatok várakozásaiban is megmutatkozik. A magyarországi, kétmilliárd forint feletti éves árbevétellel rendelkező cégek következő egy évre vonatkozó várakozásait vizsgáló nagyvállalati növekedési index makrogazdasági részindexe jelentős, 18 pontos zuhanással jelenleg -42 ponton áll. Ez a mutató eddigi legrosszabb értéke, ráadásul arra sem volt még példa, hogy egy negyedév alatt ilyen mértékben visszaessen.
Rég nem volt olyan bizonytalan a nemzetközi és a hazai gazdasági környezet, mint idén – ez a hektikus, kiszámíthatatlan helyzet pedig csak tovább fokozódhat 2023-ban. Az elmúlt egy évben a megugró inflációval, az energiaárak emelkedésével, az alapanyaghiány súlyosbodásával és a reálbérek csökkenésével is szembe kellett néznie a cégeknek. Ehhez jött hozzá a jelentős mértékű árfolyamingadozás, ami egyre több vállalatnak jelent nehézséget. A 2023-as év tervezése ezért hatalmas kihívást jelent a cégek számára
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
– mondta Rajna Gábor, az üzleti ügyfelek divízió vezetője.
„A makrogazdasági környezet drasztikus változása miatt már nem elég néhány ponton beavatkozni és költséget csökkenteni” – mutat rá a nagyvállalati szakértő, majd kiemelte: „Az energiafelhasználás, az ellátási láncok és a gyártási technológiák szempontjából is komplett újragondolásra, egyszerűsítésre van szükség, miközben a klímavédelemnek is nagyobb súllyal, stratégia szinten kell beépülni a vállalatok működésébe."