Pénzcentrum • 2022. november 14. 12:33
Az MNB 43 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki a CreditLure Kft.-re, mivel az engedély nélkül gyűjtött visszafizetendő pénzeszközöket az ügyfeleitől, emellett jogosulatlan pénzügyi közvetítői (alkuszi) tevékenységet is végzett. A társaság – amellyel szemben már korábban is fellépett a jegybank – törvénysértő tevékenységeit „mediációnak”, illetve „pénzkezelésnek” nevezte.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) piacfelügyeleti eljárás keretében vizsgálta, hogy a kiskunfélegyházi CreditLure Kft. végzett-e jegybanki engedély nélkül, üzletszerűen, a hitelintézeti törvényben nevesített pénzügyi szolgáltatás közvetítése, illetve betét gyűjtése és más visszafizetendő pénzeszközök nyilvánosságtól való elfogadása pénzügyi szolgáltatási tevékenységet.
Az MNB a feltárt bizonyítékok alapján megállapította, hogy a CreditLure Kft. (általa „adósságrendezésnek, mediációnak” nevezett tevékenysége során) pénzügyi szolgáltatás közvetítése tevékenységet végzett, amelyet saját honlapján is népszerűsített. A társaság a pénzügyi intézmények által felmondott szerződések kapcsán az ügyfelek megbízásából, díjazás fejében végzett alkuszi tevékenységet a tartozások csökkentése, részletfizetése tárgyában. A társaság emellett üzletszerűen – azaz rendszeresen, nyereségszerzési célzattal és előre meg nem határozott ügyfélkörtől – pénzeszközöket vett át, úgynevezett „pénzkezelési szerződéseket” kötve. A forrásgyűjtés egyetlen célja a CreditLure Kft. működésének fenntartása, likviditásának biztosítása volt.
A vizsgált társaság ugyanakkor pénzügyi szolgáltatási tevékenység végzésére nem rendelkezett jegybanki engedéllyel. Mindezek nyomán az MNB ma publikált határozatában összesen 43 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki a CreditLure Kft.-re, s azonnali hatállyal megtiltotta, hogy a jegybank engedélye nélkül pénzügyi szolgáltatási tevékenységet végezzen. A történtek miatt az MNB jogosulatlan pénzügyi tevékenység bűntett gyanúja miatt feljelentést is tesz az illetékes ügyészségnél.
A piacfelügyeleti bírság mértékének meghatározása kapcsán súlyosbító körülménynek minősült, hogy a társaság jogsértő tevékenységét hosszabb időn át végezte, közvetítői tevékenysége során professzionális intézmény látszatát keltette (az ügyfeleknek azt jelezve, hogy „engedéllyel rendelkező Pénzügyi Szolgáltató”). A CreditLure Kft. forrásgyűjtése alkalmas volt arra, hogy a pénzösszegeket átadó ügyfelek jelentős károkat szenvedjenek. Jogosulatlan tevékenységeit a társaság ráadásul az MNB azokra vonatkozó korábbi tiltásai ellenére végezte.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az MNB a piacfelügyeleti eljárást lezáró határozatában arra hívta fel a CreditLure Kft.-t, hogy a honlapján szereplő, a jogosulatlan pénzügyi szolgáltatási tevékenység végzését elősegítő elektronikus adatokat tegye hozzáférhetetlenné, aminek a társaság eleget tett. Az MNB ugyanis idén januártól akár egyes honlapok elérhetetlenné tételét is elrendelheti, amennyiben az a fogyasztók érdekeinek megóvása érdekében szükséges. Erre a társaság önkéntes jogkövetése miatt jelen esetben végül nem volt szükség. A jegybank ezt megelőzően már 2017-ben is intézkedést hozott és piacfelügyeleti bírságot szabott ki a CreditLure Kft.-re.