Nincs vége a drágulásnak: újabb áremelési kör jöhet Magyarországon

Pénzcentrum2022. november 5. 20:58

Nem látni a végét az áremelkedéseknek. Az elemzők szerint a feldolgozatlan élelmiszerek átsokkja a feldolgozott élelmiszerárakban is megmutatkozhat.

A feldolgozatlan élelmiszerek ársokkja a kövezkező hónapokban átgyűrűznek, átcsorognak a feldolgozott élelmiszerárak áraiba – mondta Madár István, a Portfolio vezető makroelemzője a Portfolio.hu Checklist podcastjában, amiben az infláció problémáiról volt szó.

Az elemző kifejtette, hogy Magyarországon lehet a legnagyobb probléma az inflációval az egész Európai Unióban, ugyanis sehol nem drágultak olyan tempóban a feldolgozatlan élelmiszerek egy év alatt, mint hazánkban: az áemelkedés mértéke 40,4% volt. Az uniós országok közül csak kettőben volt 30% fölött ez az adat, a többiban alatta volt, az uniós átlag pedig mindössze 16%.

Az elemző elmondta, hogy csak jövő héten jön ki az októberi inflációs adat, de az Eurostat szeptemberi adatainak részletes vizsgálatából sok mindenre lehet következtetni. Az adatsor szerint csak a három balti ország előzte meg Magyarországot az inflációs rangsorban (az uniós országokban), csak ebben a négy országban haladja meg a 20%-ot az éves pénzromlás. Nagy különbség viszont, hogy a balti országokban sokkal kisebb arányban támogatja az állam az üzemanyagárat és a háztartási energiaárat, mint nálunk.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Arra a kérdésre, miért állunk ilyen rosszul az inflációval, a szakértő két fő okot említett. Sokat gyengült a forint, ez az import termékek árába gyorsan átgyűrűzik, valamint az év elején nagyon erős jövedelemkiáramlás volt, megnőtt a háztartások vásárlóereje, azaz volt kereslet a költségsokk idején is, a kereskedők is bátrabban emeltek árat.

Címkék:
drágulás, infláció, élelmiszerárak, podcast, elemzők, inflációs adat, élelmiszerek,