Pénzcentrum • 2022. október 25. 15:38
A várakozásoknak megfelelően nem változtatott a kamatkondíciókon a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa október 25-ei ülésén. Az alapkamat szintje továbbra is 13 százalék, az irányadó ráta azonban jelenleg a 18 százalékos egynapos betét. A kamatfolyosó teteje 25 százalék. A mai döntés hátteréről és a monetáris politika jövőbeni stratégiáiról Virág Barnabás, a jegybank alelnöke tartott sajtótájékoztatót délután háromtól.
A Monetáris Tanács szeptemberi döntésével összhangban az alapkamatot változatlanul 13 százalékon tartotta. Az alapkamat szintje a jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján megfelelő a fundamentális inflációs kockázatok kezelésére. Azt látjuk, hogy a belső kereslet lassulása megindult, miközben a globális nyersanyagárak is érdemben csökkentek. Tehát mind a belső, mind a külső tényezők az infláció közelgő lassulására utalnak - ismertette Virág Barnabás az MNB rendkívüli tájékoztatóján.
A transzmisszió hatékonyságának további növelése érdekében az MNB október 1-től jelentősen szűkítette a rövid távú bankközi forintlikviditást és a jegybank, az október 14.-én hozott döntése értelmében biztosítja a nettó energiaimport devizalikviditási igényét. Ennek formális kereteiről a mai napon hozott döntést a monetáris tanács. A folyó fizetési mérleg egyenlegében a Monetáris Tanács értékelése szerinte a mélypont már megvolt, előre tekintve a javulására számítunk. Az MNB Monetáris Tanácsa azt a döntést hozta, hogy folytatja az egynapos devizalikviditást nyújtó swapeszköz és az egynapos betéti gyorstenderek meghirdetését az október 14-én meghatározott feltételekkel a piaci stabilitás fenntartásának érdekében - folytatta a jegybank alelnöke.
A Monetáris Tanács megítélése szerint a szigorú monetáris kondíciók tartós fennmaradása szükséges, ami biztosíthatja az inflációs várakozások horgonyzását és az inflációs cél fenntartható módon történő elérését. A forintlikviditás szűkítése a következő hónapokban is folytatódik, ami a swappiacon tovább erősődő transzmissziót és emelkedő hozamokat kell hogy eredményezzen. A Magyar Nemzeti Bank az október közepén bevezetett eszközeit mindaddig alkalmazza, ameddig a piaci stabilitás fenntartása és a kockázati megítélés alakulása azt indokolja - árulta el Virág Barnabás.
Az MNB folyamatosan szem előtt tartja a devizatartalék megfelelőségével kapcsolatos szempontokat, és összességében az elmúlt hetek, hónapok, az európai gázpiacokon látott elmozdulásának eredményeként a csökkenő energiaárak miatt az ország energiaszámlája a korábban vártnál kisebb lesz, így a devizapiaci egyensúly már kisebb mértékű devizalikviditás nyújtásával elérhető - folytatta az alelnök.
Az infláció emelkedésének jelentős részét az energia, illetve az élelmiszerárak emelkedése adta. Utóbbi várhatóan folytatódik, nagyon változékonyan alakulnak majd az árak, de októberben ez érdemben tovább emeli a szeptemberi 20,1 százalékosos inflációt. Napról napra változik a helyzet. Néhány részpiacon komoly áremelkedés zajlott, például a tojás vagy a burgonya esetében, itt akár felfelé mutató kockázat látható októberre - ismertette Virág Barnabás.
Az európai tőzsdei gázárakban ellenben nagyon komoly korrekció következett be, ami a következő hónapokban az inflációs adatokban is egyre markánsabban megmutatkozhat. A közép-európai gázárak, amik a hazai lakossági gáz árazásának szempontjából meghatározóak 100 euró alatt alakultak. Ezek a szintek már összevethetőek a 2021 végi értékekkel. Az év végéig 200 eurós gázárral készítettük el az energiaegyenleg kivetítését, akkor havi 1,5 milliárd euró volt a szükséges összeg, mivel azonban a gázárak gyakorlatilag feleződtek, a magyar gazdaság energiaszámlája inkább az 1 milliárd eurót közelítheti - folytatta a jegybank alelnöke.
A teljes likviditás szintje 10 ezer milliárd forint alá csökkent, ennek több mint 60%-a tartósan lekötött likviditás, 40%-a van egynapos eszközökben, döntően az egynapos gyorstendereken. Ennek kamata jelenleg 18 százalékos és ez a következő időszakban fennmarad. A jegybank addig tartja fenn az egynapos betéti eszközt, amíg az ország kockázati megítélése számottevően nem javul - árulta el ezután Virág Barnabás.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A jelenlegi keretrendszer kivezetése fokozatos lesz, folyamatosan és kellő körültekintéssel vizsgálja majd a jegybank az ehhez szükséges feltételeket. A jelenleg 18 százalékos irányadó kamatot nem egy lépésben csökkentik tehát a 13 százalékos alapkamat szintjére - ismertette az MNB alelnöke.
Nehéz megítélni az ár-bér spirál megjelenésének veszélyét - folytatta újságírói kérdésre válaszolva Virág Barnabás. A nominális bérnövekedés ugyanis az MNB alelnöke szerint továbbra is gyors mind Magyarországon, mind a régióban. Most megyünk bele egy olyan közegbe, mikor a magas infláció elkezdi visszavetni az erőteljes nominális bérnövekedést. A következő hónapokban a reálbérek csökkenhetnek is, ennek következtében mindenki óvatosabbá válhat, a belső kereslet elkezdhet hűlni, emiatt nem lehet majd olyan mértékben emelni az árakat, ahogy idén láttuk - ismertette.
Én azt gondolom, hogy a tartós stagfláció egyelőre nem fenyeget Magyarországon
- árulta el ezután kérdésre válaszolva Virág Barnabás. Az MNB előrejelzései szerint ugyanis a 2023-as átmeneti lassulás után erős visszapattanás jöhet a magyar gazdaságban.