Pénzcentrum • 2022. szeptember 29. 09:33
Sajtótájékoztatón mutatta be a Magyar Nemzeti Bank a szeptemberi inflációs jelentést. A jegybank szakértői szerint az infláció csak jövő májusban indulhat csökkenésnek, az áram és a gáz ára pedig jelenleg megjósolhatatlan a geopolitikai változások miatt. Az élelmiszerek ára egy darabig még biztosan nem indul csökkenésnek.
Balatoni András, a jegybank igazgatója a tájékoztatót azzal kezdte, hogy további emelkedéssel kell számolni. Az év hátralévő részében már csak szeptemberben lesz számottevő növekedés, aztán az áremelkedés folytatódik, de már lassabb lesz. A nyersanyag-árciklus fordulni látszik, és ez is segíthet majd abban, hogy csökkenés következzen be a világpiaci árakban.
A jövő év első felében a GDP növekedni fog, bár legfeljebb 1,5 százalékos lesz ez a bővülés. Az infláció csak a jövő év közepétől indulhat majd csökkenésnek, a jegybank arra számít, hogy az árak globálisan normalizálódnak annyira, hogy ennek Magyarországon is már érezhető hatása legyen. A folyó fizetési mérleg hiánya emelkedni fog, de az energiaárak csökkenése miatt ez nem fog sokáig tartani. A külpiacok növekedési kilátásai azonban jelentősen romlottak. Mindenképpen jó hír azonban, hogy a nyersanyagpiaci árak már csökkenésnek indultak, nem függetlenül a recessziós félelmektől. Az olajár a világpiacon jelentősen meghaladja a tavalyi árszintet, de korrekció várható, szintén a recessziós félelmek miatt.
Az áram és a gáz ára az augusztusi csúcsérték felére csökkent, de a jegybank szakértői megjegyezték, hogy ez az ár - az olajéval együtt - nagyon volatilis a geopolitikai helyzet gyors változásai miatt, így megtippelni sem lehet, lesz-e az áram és a gáz árában korrekció a közeljövőben.
A bejövő hatások erre az évre továbbra is növekvő inflációt vetítenek előre, az élelmiszerár emelkedése nálunk a legmagasabb. Ennek egyik oka a gyenge termelékenység, hasonló helyzet még Bulgáriában és Litvániában van. A jövő év elején még biztosan magas marad az infláció, leginkább az élelmiszerárak folyamatos drágulása miatt - vagyis továbbra sem számíthatunk kiigazításra ezen a téren. A háztartások a megtakarításokkal igyekeznek "simítani" a fogyasztási pályát, vagyis ezek csökkentésével próbálják a fogyasztásukat fenntartani.