Pénzcentrum • 2022. szeptember 28. 10:30
Közzétette első féléves számait a DM-KER, a főleg mezőgazdasági és építőipari gépek értékesítésével foglalkozó vállalat bevétele nőtt a bázisidőszakhoz képest a megfelelő készletezésnek köszönhetően, azonban a pénzügyi ráfordítások növekedése az adózott eredmény csökkenését eredményezte.
A DM-KER kiemelte a háború hatásait a féléves jelentésében, melyek ugyan a vállalat alap stratégiáját nem írták át, azonban a bizonyos projektek megvalósulását késleltették. A háború emellett az ellátási láncokra is negatív hatást gyakorolt.
A DM-KER a megváltozott helyzetre a készletek korai feltöltésével reagált, ami ugyan kockázatos volt, de végül az első féléves számok igazolták a döntést.
Cég startégiájában az egyik fontos cél a mezőgazdasági piacon való szélesebb jelenlét. Ennek egyik fontos pillére a Kuhn Mezőgazdasági Gép Kft.-vel kötött viszonteladói szerződés a szálas gépsor termékcsoport forgalmazására, amely szélesíti termékpalettánkat immáron a mezőgazdasági ágazatban is. Emellett továbbra is fontos stratégiai elem a külföldi terjeszkedés.
Az értékesítés nettó árbevétele a bázisidőszakhoz képest 9,9 százalékkal 8,4 milliárd forintra nőtt, ebből a legnagyobb részt a gépértékesítés tett ki (7,4 milliárd forint), ahol a bevétel 8 százalékkal nőtt.
A DM-KER két fő üzletága közül 2022. első félévében, az építőipari gépek esetében a vezető márkák a Bobcat és a Doosan termékek voltak. A mezőgazdasági gépek esetén az értékesítés zömét a Bobcat, a KUHN és az Agrifac márkák tették ki. Az értékesítés jellemzően belföldre történik, export árbevételt főként a Doosan Csoport garanciális kötelezettségeinek megfelelő javítások elvégzéséből realizál a DM-KER.
2022. első félévében az alkatrész értékesítési üzletág további fejlődésen ment keresztül az előző évhez képest. Bővült a kínálat, bővült az ügyfél kapcsolattartás, nagyobb készleteket halmozott fel a cég a gyorsabb kiszolgálás érdekében.
A DM-KER szerint az idei évben továbbra is növekvő kereslet mutatkozik a bérgépek iránt, amely a koronavírus-járvány gazdaságra gyakorolt utóhatásával, és a háborús helyzet miatt kialakult gazdasági bizonytalansággal magyarázható. A mezőgazdaságban működő ügyfelekhez kihelyezett bérgépek száma ugrásszerűen megnőtt - áll a jelentésben. Az építőiparban kihelyezett gépek száma növekedett, bár a tervek lassabban teljesültek leginkább az egész Európát érintő gazdasági változások miatt, melynek következtében beszállítók hosszabb határidővel tudták teljesíteni megrendeléseket.
A szerviz üzletág eredménye az előző év azonos időszakához képest 20 százalékkal javult.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ez többek között köszönhető a gép értékesítés növekedésének és a 47 százalékos szerviz munkaerőállomány bővülésnek, a fluktuáció csökkenésének, valamint a kiegyensúlyozottabb – szervezettebb – működésnek és az adminisztrációs folyamatok fejlesztésének.
Az árbevételhez közvetlenül kapcsolódó ELÁBÉ-t is tartalmazó anyagjellegű ráfordítások 7,03 százalékkal emelkedtek. Mind az árbevétel, mind pedig az ELÁBÉ növekedés elsősorban a gép értékesítés volumenének növekedéséből adódik. A személyi jellegű ráfordítások 21,7 százalékkal nőttek. Ennek egyik oka a munkavállalók körében magasabb végzettséggel és több tapasztalattal rendelkező munkatársak alkalmazása, másrészt az értékesítési területhez kapcsolódó folyamatos létszámbővítés.
Az ismertetett tényezők együttes hatására, valamint a DM-KER termelőeszközeire elszámolt értékcsökkenés hatására, az üzemi tevékenység eredménye 335,7 millió forintban realizálódott, mely az előző év azonos időszakához képest 157,9 százalékos emelkedést jelent.
A pénzügyi műveletek eredménye jelentősen csökkent, miután a pénzügyi ráfordítások nagyot nőttek a tavalyihoz képest. A ráfordítások 227 millió forinttal nőttek, elsősorban ennek volt betudható, hogy adózott eredmény 11,5 százalékkal csökkenve 184 millió forintot ért el.
A DM-KER árfolyama tegnap 4,6 százalékot emelkedett, míg idén 23,3 százalékos mínuszban van.