G7 • 2022. szeptember 16. 10:15
Sok magyar vállalkozás még csak most szembesült azzal, az elkövetkező időben mennyit kell majd fizetnie az energiáért, ebben az időszakban kötik meg az új szerződéseket az energiaszolgáltatókkal. A cégek januártól az áram drágulásától tartanak. Két lehetőségük van: a költségnövekedés kigazdálkodása érdekében tovább emelik az árakat, vagy leállnak a működéssel.
A magyar vállalatok többsége éves, vagy még hosszabb időre kötött szerződésben áll a szolgáltatójával, ezeknek a megállapodásoknak a fordulónapja pedig a gáznál október, míg az áramnál január elején érkezik csak el. Vagyis az energiaárak idei megugrása a vállalatok jelentős részének először most októberben jelent majd drasztikus költségnövekedést, amit januárban követ egy újabb kör - írja a G7. A gáznál mostanra mindenki pontosan látja, hogy mennyivel fog többet fizetni, mint eddig. Azok a cégvezetők, akinél „csak” 5-6-szorosára emelkedett az energiaköltség, még szerencsésnek érezhetik magukat.
Vannak olyan szerencsés cégek, akik a gázt - vagy annak egy részét - rögzített áron kapják, és hosszabb időre érvényes szerződésük van. Azok viszont, akiknek a szerződése lejár szeptember végével, 6-10 vagy akár 16-szoros költségnövekedéssel kalkulálhatnak jelenleg. A lap által megkérdezett cégek közül ráadásul fix árat senki nem tudott kiharcolni, ami azt jelenti, hogy tovább nőhetnek a költségeik. Ilyen szintű költségnövekedést a tartalékokból csak azok tudnak kigazdálkodni, akik tényleg kifejezetten kevés áramot és gázt használnak fel a működésükhöz. A vállalatok elég jelentős része azonban nem ilyen - írja a lap.
A lakosság mindenképp rosszul jár
A vállalkozás a túlélés érdekében vagy emelik az árakat, vagy felfüggesztik működésüket. Míg előbbi tovább súlyosbítja az inflációt, utóbbi megoldás felmondási hullámot hozhat. Több cég 10 százalékos áremelkedést tervez, ez azonban még nem a vége a költségnövekedésnek, így a drágulásnak sem. Az is előfordulhat, hogy egyes termékek lekerülnek a boltok polcairól, mert előállításuk túlontúl energiaigényes és előtérben helyeződhetnek az energiatakarékos előállítású áruk.
Azok a cégek vannak a legnagyobb bajban, amelyek nem tudják áthárítani a költségnövekedés egy részét sem. Jó példa erre a műtrágyagyártás: sorra állnak le a termelőegységek, a magyar Nitrogénművek sem termel már hetek óta. Más iparágakban is könnyen a műtrágyagyártáshoz hasonló helyzet alakulhat ki, amelyekben nagy a földgáz- és áramfelhasználása alapján a kitettség:
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Néhány ágazatban elkerülhetetlennek tűnnek az elbocsátások is, amelyek már meg is kezdődtek. A munkanélküliség emelkedése ilyen magas infláció mellett viszont a kereslet visszaesését fogaj eredményezni, ha pedig nincsen kereslet, mégtöbb vállalat lesz nehéz helyzetben. Tehát a jelenlegi energiaválság láncreakciót indíthat el: