Pénzcentrum • 2022. szeptember 5. 21:01
Nagyon gyorsan lépni kell, leginkább a kötvénykibocsátások terén, hogy el lehessen kerülni egy súlyos gazdasági recessziót - ezt javasolja az IMF legfrissebb jelentésében.
Figyelmeztetve arra, hogy az Unió jelenlegi gazdasági kerete "kudarcot vallott" a költségvetési kockázatok megfékezésének alapvető feladatában, az IMF azt javasolja, hogy az EU-nak új "költségvetési kapacitást" kell létrehoznia, amelyet közös adósságkibocsátásból és új bevételi forrásokból finanszíroznak, a Covid-19 ideiglenes, 800 milliárd eurós gazdaságélénkítési alap tapasztalataira építve - szemlézi a jelentést a Financial Times.
Ezt kellene tenni
Az IMF javaslata szerint ez az EU költségvetési szabályainak felülvizsgálatát egészítené ki annak érdekében, hogy a gazdasági válságok kezeléséhez szükséges nagyobb rugalmasság mellett szilárdabb államháztartást biztosítson. Hozzátették, hogy már most is magas adósságszint mellett többszörös, példátlan sokkhatás nehezíti a költségvetési politika végrehajtását. A kamatlábak emelkednek, a monetáris politika normalizálása pedig gyors ütemben folytatódik.
Mivel az EU az energiaválság miatt potenciális recesszió felé tart, és a magas adósságterhek mellett a kamatlábak megugrottak, a költségvetési politika reformja egyre sürgősebbé válik az EU napirendjén. A háztartások jövedelmeit fenyegető sokk valószínűleg újabb közös uniós hitelfelvételre készteti az EU-t a gazdaságok tompítására - a meglévő gazdaságélénkítési alapon felül.
Az elképzelések között szerepelhetnének a háztartásoknak a megugró energiaárakkal szembeni védelmet szolgáló közös programok, illetve az energiaipari beruházási projektek támogatására irányuló új közös hitelfelvétel. Az EU északi tagállamai azonban a világjárvány okozta visszaesés idején ugyan támogatták a NextGenerationEU gazdaságélénkítő alapot, mivel az egyszeri eszköz volt, de nem mutattak nagy hajlandóságot egy állandó új uniós költségvetési kapacitás létrehozására. Néhány déli politikusnak az év elején tett erőfeszítései, hogy vitát kezdeményezzen a további hitelfelvételről, kudarcba fulladtak.
Jó költségvetés kell
Mindazonáltal az IMF szerint az EU-nak most "jól megtervezett uniós költségvetési kapacitást" kell létrehoznia a gazdaságok stabilizálása érdekében, különösen akkor, amikor a központi bankok kevés monetáris politikai tűzerővel rendelkeznek, valamint az éghajlatváltozás elleni küzdelem és az energiabiztonság fokozása érdekében szükséges beruházások megvalósítása érdekében.
Mindez az EU stabilitási és növekedési paktumának felülvizsgálatával párhuzamosan történne, amely előírja a tagállamok számára, hogy a GDP 3 százalékában meghatározott hiányplafont és ennek 60 százalékában meghatározott adósságlimitet tartsanak be. Az Európai Bizottság javaslatcsomagot készít a paktum felülvizsgálatára, hogy az egyértelműbbé, jobban végrehajthatóvá váljon, és jobban reagáljon a Covid-19-járvány következtében kialakult magas államadósság-terhekre.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Tagállamokra szabott megoldás
Az IMF jelentése szerint a paktum jelenlegi formájában nem teljesítette "legalapvetőbb célját", a költségvetési kockázatok megbízható megfékezését. A jelentés nem javasolta a 3 százalékos vagy 60 százalékos korlátok megszüntetését, de azt javasolta, hogy a végrehajtás tagállamok adósságuk fenntarthatóságának elemzésétől függjön, milyen gyorsan kell javítaniuk költségvetési helyzetüket.
Az Európai Uniónak olyan megújított költségvetési szabályokra van szüksége, amelyek szükség esetén rugalmasságot biztosítanak a határozott és gyors politikákhoz, de nem veszélyeztetik az államháztartás fenntarthatóságát
- véli az IMF. "Rendkívül fontos, hogy elkerüljük az adósságválságokat, amelyeknek nagy destabilizáló hatásai lehetnek, és magát az EU-t is veszélybe sodorhatják. Ehhez nagyobb költségvetési pufferek kiépítésére lesz szükség a normális időkben" - tették hozzá.