Fájdalmas együttállás felé rohan a világ: ebbe belerokkanhat Magyarország is

Pénzcentrum2022. július 21. 17:03

Az utóbbi hetekben jelentősen felerősödtek a globális recessziós félelmek. Az USA-ban a Fed kamatemelései, Európában pedig az energiaválság hozhatja el a gazdaság visszaesését. Ha pedig ez tartósan magas inflációval párosul, akkor beköszönthet a stagfláció időszaka, amitől sokan rettegnek.

Egyre több szakértő és befektető gondolja úgy, hogy egy komolyabb globális recesszió elé nézünk, amiben a fejlett gazdaságok többsége zsugorodhat - hívják fel a Pénzcentrumnak írt szakértői anyagában a figyelmet az Aegon Alapkezelő elemzői. Mint írják, az USA esetében már az idei első negyedévben negatív volt a teljesítmény, és ha a hamarosan érkező második negyedéves adat is hasonlóan gyenge lesz, akkor kijelenthető, hogy technikai recesszióban van a világ legnagyobb gazdasága.

Az elemzők hozzáteszik, hogy a tengerentúlon a szakértők a globális folyamatok mellett a Fed kamatemeléseit tartják a várható gazdasági visszaesés elsődleges okának. A jegybank hónapokig halogatta a szigorítás megkezdését, végül az inflációt látva márciusban már kénytelen volt lépni. A várakozások szerint július végén pedig akár 100 bázispontra gyorsíthatja a kamatemelés tempóját.

A monetáris szigorítás pedig a közgazdaságtan alapszabálya szerint fékezi a gazdasági növekedést, hiszen emelkedik a finanszírozási költség, ami a vállalati beruházásokat és a háztartások fogyasztását is negatívan érintheti. Ha ráadásul az egész világban hasonló lesz a helyzet, akkor az export is gyengélkedhet

- jósolják az elemzők.

Azt viszont hozzáteszik, hogy Európában kicsit más a helyzet, hiszen az EKB várhatóan csak most lép majd a kamatemelés útjára, vagyis nehéz lenne arról beszélni, hogy a jegybank fékezi a gazdaságot. "Ugyanakkor az utóbbi hetekben jelentősen nőtt egy energiaválság esélye: az európai politikusok is arra figyelmeztetnek, hogy a téli fűtési szezonra Oroszország teljesen elzárhatja az európai gázszállításokat" - teszik hozzá.

Meglátásuk szerint ez pedig gazdasági szempontból katasztrófával érne fel, hiszen ilyen rövid idő alatt lehetetlen pótolni a kieső mennyiséget. A legtöbb európai ország pedig valószínűleg elsősorban a háztartási fogyasztókat igyekezne védeni, vagyis nekik biztosítana gázt, így az ipar jelentős része akár teljesen leállhatna. "Ez persze egyelőre csak egy eshetőség, de érezhetően nő a kockázata" - vélekednek az Aegon Alapkezelő elemzői.

Velünk marad az infláció?

A jegybankok kamatemeléseit elsősorban a magas infláció fűti, az áremelkedést akarják letörni a szigorítással, de kérdés, hogy sikerül-e. Elvileg a közgazdaságtani törvények alapján egy recessziós környezet visszafogja a fogyasztást, vagyis a keresletet a piacon, így az árak emelkedése is fékez ilyenkor - olvasható az elemzésben.

Vannak azonban speciális esetek, amit stagflációnak nevez a szaknyelv. Ez olyan gazdasági helyzet, amikor a növekedés visszaesése mellett magas marad az infláció és jelentősen emelkedik a munkanélküliség. Ez az egyik legrosszabb együttállás, a rossz hír, amitől most ismét sokan tartanak

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

- hívják fel a figyelmet.

A stagflációt általában az váltja ki, hogy a világpiacon a nyersanyagok vagy élelmiszerek ára jelentősen emelkedik, így hiába süllyed recesszióba a gazdaság, a lakosság nem tudja visszafogni a fogyasztását, hiszen nem a klasszikus hitelből fogyasztásról van szó, hanem az alap szükségleteiket kell egyre drágábban megvenniük, melyeken nem nagyon tudnak spórolni.

A stagfláció iskolapéldája a hetvenes évek, amikor az olajár robbanása idézte elő ezt a helyzetet, amit csak nagyon jelentős és fájdalmas kamatemelésekkel lehetett letörni.

"Most nagyon hasonló a helyzet: ha a világpiaci energia- és élelmiszerárak tovább emelkednek, akkor könnyen előállhat ez a szituáció" - összegzik az elemzők. Megítélésük szerint most tehát elsősorban azt figyeli mindenki árgus szemekkel, hogy lesz-e télen gáz Európában és milyen áron, illetve hogyan alakul például a jelentős exportőrként funkcionáló ukrán mezőgazdaság termelése a következő időszakban.

Öveket becsatolni, mert rázós utazás elé nézhetünk!

- teszik hozzá zárszóként az Aegon Alapkezelő elemzői.

Címkék:
európa, infláció, gazdaság, válság, kamatemelés, gázellátás, gazdasági válság, recesszió, fed, gazdasági recesszió,