Gulyás Gergely: ezeknek az autósoknak véget ér a benzinárstop!

Pénzcentrum2022. május 26. 14:49

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, Nagy Márton miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő sajtótájékoztatót tartott csütörtökön fél háromtól. A benzinárstop korlátozásán felül a különadókról is bejelentéseket tettek.

Azt látjuk, hogy a rezsicsökkentés fenntarthatósága a kormány egyik legfontosabb és legnehezebb feladata. Magyarország  mindeddig "fent tudta tartani a rezsicsökkenést". Most azonban van egy háborús veszélyhelyzet, ezért a kormány rezsivédelmi és honvédelmi alapot hozott létre - kezdte a sajtótájékoztató Gulyás Gergely.

Mindent meg kell tenni a rezsicsökkentés, a családtámogatások és a nyugdíjak megvédéséért. Meg kell erősíteni a Honvédséget. Akik ebben a nehéz helyzetben profitra tesznek szert, azoktól elvárható a többletvállalás, hogy kivegyék részüket a rezsivédelemből és a honvédelemből - folytatta Gulyás.

A többletnyereség megadóztatása a miniszter szerint méltányos lesz, nem annak egészét vonja el ugyanis a kormányzat. A 4,9 százalékos hiánycélt idén is tartani akarják, a jövő évi költségvetésről június elején tárgyal majd a kormány. Abban 68 ezer milliárdos GDP-vel, 5,2 százalékos inflációval és 3,9 százalékos hiánycéllal, valamint 4,1 százalékos növekedéssel számolnak.

A minisztériumok költségvetését csökkenteni fogják, az állami beruházásokat átütemezik. A piaci beruházásokat ezzel párhuzamosan ösztönözni fogják majd - árulta el már Nagy Márton miniszter. Nagy ezután az extrapfrofit adók részleteit is ismertette, amik jelenlegi ágazati különadók mellett kerülnek kivetésre.

Az első olyan ágazat a bankszektor, ahol elvonjuk az extraprofitot, és a tranzakciós illetéket kibővítjük. Ennek összege a bankszektorban 250+50 milliárd forint (extraprofit és bankadó) jelentette be a miniszter. Ez az éves összeg, és a cél az, hogy az összeget nem csak idén, de jövőre is beszedjék - árulta el.

A biztosítói szektorban 50 milliárd forintot, az energiaszektorban 300 milliárdot vonnak el - teszi hozzá. A kiskereskedelmi szektort 60 milliárd forinttal vágják meg, a telekommunikációs szektor új terheinek összege 40 milliárd lesz, a gyógyszerforgalmazóktól 20 milliárdot vonnak el (ez nem fogja érinteni a kis gyógyszerforgalmazókat),

A légitársaságoktól is elvonnak 30 milliárd forintot és kivetik a reklámadót is, melytől 15 milliárd forintos bevételt várnak. A kormány azt reméli, hogy az intézkedésekkel összesen 800 milliárd forint bevételre tehet szert. A rezsivédelmi  alapba 700, a honvédelmibe 200 milliárd forint fog majd befolyni a miniszter szerint.

Az árstopokat szeretnénk fenntartani, de mindegyikről külön döntés fog születni június közepén - közölte ezután Gulyás, aki szerint az árstop sikeres volt és 5 százalékkal mérsékelte az inflációt.

A Miniszterelnökséget vezető miniszer szerint a Kata feltételeinek megváltoztatásával kapcsolatban mindenképp megvan a szándék, aminek célja, hogy a visszaélések megszűnjenek. A kata célja az volt, hogy a kisvállalkozók számára teremtsenek kedvező adózást, de sokan bujtatott foglalkoztatásra használták a lehetőséget.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Gulyás kérdésre válaszolva azt is elismerte, május végétől nem hosszabbodik meg az egészségügyi dolgozók felmondási tilalma. Ettől az időponttól fogva tehát ismét felmondhatnak az egészségügyben dolgozók.

A beszedése ennek is rendeleti formában történik, és az adók nagy részénél éves összegeket szedünk be - jelentette be Nagy Gergely. 2022-re vonatkozó tehát a teljes éves "extraprofitot" be fogják szedni.

A kiskereskedelemben a rendszer úgy néz majd ki, hogy  a nagyobb árbevételű vállalatoknál magasabb, a közepes bevételeknél alacsonyabb különadó lesz, a legkisebb bevételű vállalatoknál pedig nem emelik az adókulcsot.

  • 100 milliárd bevétel felett 2,7% a jelenlegi kulcs, ez 4,1%-ra módosul,
  • 30-100 milliárd között: 0,4% az adó ez 1%-ra emelkedik,
  • 500 millió-30 milliárd forint közötti bevételnél változatlan marad az adókulcs

100 milliárd forint az alapokba nem az extraprofit-adóból, hanem más forrásokból jön be, lesznek tehát egyéb tételek is: emelik többek között a népegészségügyi adót, a dohány- és alkoholtermékek jövedéki adóját, de változik a cégautók adózása is - ezeket a pénzügyminiszter fogja majd ismertetni.

Minél hamarabb

- válaszolta ezután Nagy Márton arra az újságírói kérdésre, hogy mikor jelenik meg a részletszabályokat tartalmazó rendelet, néhány kérdést még tisztázni kell. Gulyás Gergely szerint napokban, és nem hetekben kell gondolkodni.

Az infláció legnagyobb része külföldi eredetű - mondta egy másik kérdésre Nagy Márton. Idehaza 9,5%-os inflációt mérünk, az árstopok 5-6%-ponttal fogják vissza az inflációt. Az MNB előrejelzése szerint idén 10% körüli, jövőre 5% környéki infláció jöhet. Az infláció elleni harc részét képezi az árstop és a most bejelentett intézkedések is.

A tranzakciós illetéket úgy emeli meg a kormány a tervezett 232,5 milliárd forintról 50 milliárd forinttal, hogy az értékpapír-tranzakciókra is kiterjesztik a tranzakciós illetéket, az illeték felső összehatárát pedig tranzakciónként a jelenlegi 6 ezer forintról 10 ezer forintra emelik mind az átutalások, mind az értékpapír-tranzakciók esetében – jelentette be Nagy Márton. Az értékpapír-tranzakciók illetéke alól a Magyar Posta és a Magyar Államkincstár mentesülni fog.
 
 

Címkék:
alexandra, bejelentés, minisztérium, kormányinfo, gulyás, vezető, miniszter, gulyás gergely, kormányinfo ma,