MTI • 2022. április 27. 13:06
A Gazprom orosz energiavállalat bejelentése, miszerint egyoldalúan leállítja a gázszállítást az európai ügyfeleknek, indokolatlan és elfogadhatatlan, újabb zsarolási kísérletet jelent Oroszország részéről - jelentette ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerdán arra reagálva, hogy a Gazprom leállította a gázszállítást a bolgár Bulgargaz és a lengyel PGNiG vállalatnak, mivel nem fizettek rubelben a megállapított határidőn belül. Von der Leyen kijelentette: a gázszállítás leállítása ismét megmutatta, hogy Oroszország mint gázszolgáltató megbízhatatlan.
"Felkészültünk erre a forgatókönyvre. Szoros kapcsolatban állunk valamennyi tagállammal. Azon dolgozunk, hogy az Európai Unióban biztosítsuk az alternatív szállításokat és a lehető legjobb tárolási szinteket" - fogalmazott. Elmondta, a tagállamok vészhelyzeti terveket dolgoztak ki egy ilyen forgatókönyvre vonatkozóan. A gázellátás koordinálására nemrégiben létrehozott csoport pedig megtartja ülését, hogy feltérképezze a helyzetet és összehangolt uniós szintű választ dolgozzon ki - közölte.
Ursula von der Leyen elmondta, hogy az Európai Unió továbbra is együtt fog működni a nemzetközi partnerekkel az alternatív gázszállítások biztosításában, miként az európai és a nemzetközi közösség más vezetőivel is azért, hogy az európai energiaellátás biztonsága szavatolt maradjon. Az európaiak bízhatnak az unió egységében és teljes szolidaritásában azokkal a tagállamokkal, amelyek az új kihívással szemben kiemelten érintettek - mondta. "Az európaiak számíthatnak teljes támogatásunkra" - tette hozzá az Európai Bizottság elnöke.
Vlagyimir Putyin orosz elnök március 23-án rendelte el, hogy az Oroszországgal szemben "barátságtalan" országokkal folyó gázkereskedelemben át kell állni a rubelalapú elszámolásra. Mint mondta, az orosz fél nem fogadja el az ilyen szerződések alapján történő kifizetéseket "kompromittált valutákban", beleértve a dollárt és az eurót.
A Gazprom kedden értesítette a lengyel és a bolgár importőr vállalatot, hogy szerdától felfüggeszti a gázszállításokat, mivel nem hajlandók orosz rubelben teljesíteni a végső kifizetéseket. Az orosz szövetségi vámszolgálat szerint a Lengyelországba irányuló orosz gázszállítások tavaly 9,4 százalékkal, 10,58 milliárd köbméterre emelkedtek, a Bulgáriába irányulók pedig megduplázódtak, és 3,15 milliárd köbmétert tettek ki. Lengyelország évente mintegy 20 milliárd köbméter gázt használ fel.
Romániának nincsenek gázellátási nehézségei
Romániának nincsenek gázellátási nehézségei - jelentette ki az Agerpres közszolgálati hírügynökségnek adott nyilatkozatában Ion Sterian, a romániai gázvezetékeket működtető Transgaz társaság vezérigazgatója. A vezérigazgató szerint az ország földgázimportja az ütemterv szerint halad, és ebben a tavaszi időszakban az ország saját forrásokból is képes biztosítani a gázszükségletét. Ion Sterian elmondta, hogy az elmúlt napokban, amikor az ortodox többségű országban a húsvétot ünnepelték, napi 13-14 millió köbméter gáz fogyott, ami azt vonta maga után, hogy a hazai gázkitermelő társaság, a Romgaz csökkentette a termelését.
A Transgaz vezérigazgatója szerint szerdán 3,5 millió köbméter import gáz érkezik az országba, akárcsak az elmúlt napokban. Ebből 3,2 millió köbméter Magyarország, 300 ezer köbméter pedig Bulgária felől. "Románia ebben az időszakban képes a teljes szükségletét a saját termelésből biztosítani. A fogyasztás nem haladja meg a napi 20-21 millió köbmétert, a termelés pedig elérheti a 23 millió köbmétert. A gázimport azért fontos, hogy fel tudjuk tölteni a tárolókat, és őszre, a hideg évszak kezdetére 3,2 milliárd köbméter gáz legyen a tárolóinkban" - nyilatkozta Ioan Sterian. Azt is hozzátette, hogy a romániai tárolókban jelenleg 640 millió köbméter gáz található, 230 millió köbméterrel több, mint egy évvel ezelőtt.
A Transgaz elnöke a BRUA (Bulgária-Románia-Magyarország-Ausztria) gázvezeték működésének a fontosságát hangsúlyozta, mely mindkét irányba képes a gáz szállítására az érintett országokban. A gázvezeték romániai szakaszát 2020 novemberében avatták fel az államfő és a miniszterelnök jelenlétében. Az Agerpres annak kapcsán kérdezte a Transgaz vezetőjét, hogy a Gazprom orosz gázszolgáltató szerdától leállította a gázszállításokat Lengyelországba és Bulgáriába.
Bolgár és lengyel reakciók az orosz gázszállítás leállítására
Bulgáriában a következő hónapban lesz elegendő földgáz a hazai fogyasztók számára - jelentette ki Alekszandar Nikolov bolgár energiaminiszter szerda reggeli tájékoztatóján a Gazprom orosz energiavállalat azon bejelentésére reagálva, hogy szerdától leállítja a gázszállítást Bulgáriába és Lengyelországba. Hozzáfűzte, hogy beszéde alatt még folyt az orosz gázszállítás Bulgáriába. Nikolov közölte: azért nem fogadják el az orosz fél által javasolt új gázfizetési rendszert, mert az számos veszélyt és kockázatot rejt magában.
A javasolt eljárás jelentős kockázatot rejt magában, különösen azt, hogy az euróban történő fizetést követően nincs befolyásunk a pénzeszközök további mozgására és az euró rubelre való átváltásának mechanizmusára. Így például egy orosz bank esetleges kötelezettségszegése miatt fennállhat az a veszély, hogy bár fizetünk a gázért, azt nem kapjuk meg
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
- mondta a bolgár miniszter. Alekszandar Nikolov hangsúlyozta, hogy a bolgár fél teljesíti a Gazprom Exporttal kötött megállapodásban foglaltakat, ezért szerződésszegés a szállítás leállításáról szóló döntés. Szerinte a Gazprom "a földgázt gazdasági és politikai fegyverként használja".
Lengyelország a továbbiakban nem vásárol gázt Oroszországtól - jelentette ki Piotr Naimsky, a kormány stratégiai energetikai infrastruktúráért felelős képviselője. Elmondta, hogy Lengyelország 2025-re úszó terminált épít Gdanskban a cseppfolyósított földgáz (LNG) fogadására.
Nem fogunk gázt vásárolni orosz cégektől. Gyorsabban történt, mint vártuk. Normális körülmények között a Gazprommal kötött gázszerződésnek ez év decemberében kellett volna lejárnia. Hat éve készülünk erre
- mondta Naimsky az RMF FM lengyel rádió adásában. Elmondta, hogy Gdanskban egy úszó gázkikötőt építenek, ami 6 milliárd köbméter földgázt biztosít majd Lengyelországnak. A projekt megvalósítása a következő napokban kezdődik és az eredetileg tervezett 2027. helyett már 2025-ben működésbe kívánják állítani - tette hozzá.
Tavaly a PGNiG lengyel gázszolgáltató körülbelül 9,9 milliárd köbméter földgázt importált Oroszországból, ami a fogyasztás mintegy 65 százalékát fedezte. Lengyelországban a gáztározók telítettsége jelenleg mintegy 75 százalék. A lengyel kormány bejelentette azt is, hogy idén októberben egy 10 milliárd köbméter kapacitású gázvezetéket helyeznek üzembe, ami Lengyelországot köti össze Norvégiával.
A német hálózatos iparágak működését felügyelő hatóság, a Bundesnetzagentur szerdán délelőtt azt közölte, hogy Németország gázellátása stabil és nincsenek szállítási fennakadások. "Szorosan figyelemmel követjük a helyzetet. A németországi ellátás biztonsága jelenleg garantált" - idézte a DPA ügynökség a szabályozót.
A német ügynökség azt is bejelentette, hogy a németországi gáztárolók lassan újra megtelnek. Így hétfőn az ország összes gáztárolójának feltöltöttsége 33,8 százalék volt. Ez 2017-hez hasonlítható, és jelentősen magasabb, mint 2015, 2018 és 2021 tavaszán.