Folytatódik a gáz-huzavona: nem egyértelmű, hogy a rubelfizetés ellentétes-e a szankciókkal

Pénzcentrum2022. április 21. 09:05

Az Európai Bizottság jogi szolgálatának nem hivatalos, belső értékelése alapján nem egyértelmű, hogy tényleg megszegné valaki a nyugati szankciókat akkor, ha az orosz elnök rendeletét betartva a Gazprombankos számlákon keresztül fizetne rubelben az orosz gázért - írja az EU-Monitor belső anyagokra hivatkozva.

Nem dőlt még el az a kérdés Brüsszelben, hogy tényleg megsértené-e egy uniós ország, illetve gázkereskedő azokat a nyugati szankciókat, amelyek az orosz intézményekkel szemben állnak fent - írja a lap. A jogi szolgálat első szakvéleményében nem is a most meghozott szankciókra mutogatnak, hanem a krími megszállás után, 2014. júliusában a Tanácsban születettekre, amelyek megtiltják az Orosz Központi Bank (OKB) tartalékainak és pénzeszközeinek a kezelésével összefüggő minden ügyletet az európai cégeknek.

Ezt a szankciót most azért emlegeti fel a bizottsági értékelés, mert az orosz elnök március 31-i rendelete a kiutalt pénzösszeg devizáról rubelre váltását követeli meg a Gazprombanknál nyitott két bankszámla segítségével, és ez az átváltás a bizottsági értékelés szerint közvetve vagy közvetlenül érintheti a jegybank tartalékait és pénzeszközeit. Így a bizottsági értelmezés szerint ez a devizaművelet, amelynek alá akarják vetni a közel 150 érintett európai céget, a szankciós rendelet által tiltott tranzakciónak minősülne.

A március 31-i orosz dekrétum – amelyet az EU-Monitor birtokába jutott nem hivatalos dokumentum (ún. non paper) „homályosnak és kimunkálatlannak nevez – egyoldalúan változtat a szerződéses fizetési feltételeken, amennyiben mostantól a gázszállítások euróban vagy dollárban való ellentételezése helyett a külföldi devizák rubelre történő átváltása és egy második rubelszámlára való átutalása esetén ismerné el a teljesítést.

Az európai cégek többsége jelenleg a szerződésben rögzített pénznemben (euróban vagy dollárban) fizet az orosz gázért, a Bizottság szerint a pénzt az esetek többségében egy európai bankon keresztül utalva a Gazpromnak. Az orosz elnöki rendelet értelmében az uniós ügyfeleknek két speciális számlát kellene nyitniuk a Gazprombanknál, az egyiket devizában (ahová beérkezne a kifizetés), a másikat viszont rubelben. Az elsőre érkezne meg devizában a kifizetés, de „az Oroszországgal ellenséges” országok cégeinek felhatalmazást kellene adniuk a Gazprom bankjának a külföldi valuta moszkvai értéktőzsdén rubelbe történő átváltására. A tranzakciót követően a Gazprombank visszautalná immár rubelben az összeget az ügyfél második számlájára, ahonnan a Gazpromnak a saját bankjánál vezetett számlájára kerülne végül az összeg.

A Bizottság értékelése szerint kérdéses, hogy a Gazprombank melyik leánybankjait, illetve milyen más állami intézményeket vonnának be az átváltási ügyletbe, és ezek a leányok hol vannak bejegyezve? A jogi szolgálat feljegyzése rámutat, hogy az orosz rendelet egy olyan pótlólagos kötelezettséget ír elő a várásló számára, amelyre egyáltalán nincs ráhatása (miközben a második, rubelszámla is az ő tulajdona, az átváltás időpontja és feltételei nem az ő kezében, hanem orosz szereplők kezében vannak).

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

„Egy ilyen mechanizmus az átváltási kockázatokat a vásárlóra hárítja át, jóllehet a kockázat nem az ő, hanem a Gazprombank ellenőrzése alatt van. A rendelet ezért úgy tűnik, hogy aláássa a felek által megállapított szerződés gazdasági egyensúlyát” – szögezi le anyagában a jogi szolgálat.

A magyar álláspont szerint lehet rubelben fizetni

Április elején az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyenreagált Orbán Viktor miniszterelnök azon kijelentésére, hogy Magyarországnak nem okozna problémát, hogy rubelben fizessenek Oroszországnak a földgázért. Mint azt a magyar miniszterelnök a nemzetközi sajtótájékoztatóján elmondta, ha az oroszok ezt fogják kérni, akkor Magyarország rubelben fog fizetni.

Ursula von der Leyen elmondta, ha Magyarország rubelben fizetne a gázért, azzal megszegné az oroszellenes szankciókat. Erre reagálva Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár azt mondta: az csupán technikai kérdés, hogy a magyarok milyen pénznemben fizetnek, ez nem jelenti a szankciókra vonatkozó nemzetközi politika megkerülését. Hasonlóan nyilatkozott Szijjártó Péter külügyminiszter is.

Címkék:
európai unió, európai bizottság, oroszország, eu, földgáz, orosz, rendelet, kifizetés, orosz-ukrán válság, orosz-ukrán krízis, orosz-ukrán háború, szankciók,