Pénzcentrum/Portfolio • 2022. április 4. 10:01
Vasárnap újabb kétharmados győzelmet aratott a Fidesz a választáson, azonban nem lesz könnyű dolga az ötödik Orbán-kormánynak – olyan kemény gazdasági problémákat kell megoldania, mint a magas infláció, az instabil forintárfolyam vagy a háború miatt kialakult helyzet – írja a Portfolio
1. Orosz-ukrán háború
Az Ukrajnában zajló háború hatásait egyelőre még nem lehet megmondani, de az már most biztos, hogy emiatt még magasabb lesz az infláció, a gazdasági növekedés pedig alacsonyabb. Magyarországnak egszerre kell támogatnia a szankciókat és biztosítania az energiaellátását, miközben a hozzánk érkező nagyszámú menekültet is el kell látni.
2. Magas infláció
Az utóbbi egy évben rekordmagas volt az infláció itthon, a háború ezen pedig csak rontott. A mostani várakozások szerint éves átlagban is 8-9% lesz a drágulás, de a 10% sem elképzelhetetlen.
3. A gazdasági növekedés lassulása
A nyersanyagárak emelkedése, a nyugati szankciók és a háború miatt már most biztos, hogy a vártnál alacsonyabb lesz idén a magyar gazdaság növekedése – a korábbi 6%-ról az MNB 2,5-4,5 %-ra rontotta előrejelzését,a kormány pedig 3-4-re.
4. Mi lesz a rezsicsökkentéssel?
Jelenleg itthon a lakosság nem érzékeli még az energiaárak drágulását, ugyanis a hatósági áron vásároljuk az áramot és földgázt. Azonban kérdés, ez meddig lesz fenntartható: ilyen magas energiaköltségek mellett az MVM fizeti meg a veszteséget, ami éves szinten akár 1000 milliárd forintba is kerülhet. Amennyiben nem csökkennek a piaci árak, nagyon valószínű, hogy nálunk is drágulás jöhet.
5. Költségvetési hiány
Többek között az MVM és az MNB vesztesége miatt a költségvetési kiigazításra lehet szükség: a várható hiány magasabb, miközben a gazdasági növekedés valószínűleg alulmarad a várakozásokhoz képest.
6. A forint stabilizálása
A háború kitörésekor azonnal gyengülésnek indult a forint, elérte a 400-as lélektani határt is. Innen azóta sikerült visszajönni, de a 360-370-es szint tartósan gyengének mondható. Nagyon fontos lenne az árfolyam kiszámíthatósága a gazdasági tervezés és az export szempontjából is.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
7. Az uniós támogatások kérdése
Szintén fontos kérdés, hogy az Unió elfogadja-e a magyar helyreállítási tervet. Orbán Viktor már sürgette ennek a pénznek az utalását, azonban az utóbbi években a Brüsszellel folytatott vita miatt kérdéses, megkapjuk-e ezeket a pénzeket.
8. A kamatstop vége
A kamatstoppal a kormány ugyan befagyasztotta a változó törlesztésű hitelek növekedését, ez viszont június végén lejár, ami nagyon sok adóst fog kellemetlenül érinteni. A jelenlegi gazdasági helyzet miatt hirtelen óriásit növekedhetnek a törlesztők, ha a kormány nem talál ki valamilyen megoldást.
9. A hatósági árak
A kormány eddig az üzemanyag- és élelmiszer-árstoppal igyekezett visszafogni a magas inflációt. Ezek az intézkedések azonban szintén lejárnak áprilisban és májusban, így szintén megoldást kell találni arra, hogyan tudják ezeket kivezetni anélkül, hogy óriási áremelkedés jönne.
10. Elszálló élelmiszerárak
Az élelmiszerek emelkedését valamennyire csökkentette az árstop, azonban ez nemsokára megszűnik, ráadásul az ukrán háború miatt világszintű ellátási problémák várhatóak, melyeket itthon is meg fogunk érezni. A kukorica, a gabona, a növényi olajak és a műtrágya hiánya mind problémát fog jelenteni nálunk is, amire az új kormánynak kell megoldást találni.