Pénzcentrum • 2022. március 1. 16:07
Ahogy a teljes nemzetközi tőkepiacon, úgy a Budapesti Értéktőzsdén zajló kereskedést is erőteljesen meghatározta az orosz-ukrán háborús konfliktus, illetve annak gazdasági hatásai – a BÉT fő részvényindexe, a BUX index jelentős visszaesést produkált. Ugyan több alkalommal is korrigált az index, a hónapot végül 43 731 ponton zárta, amely 18,2 százalékos csökkenést jelent januárhoz képest. A BÉT részvénypiaci összesített forgalom 426 milliárd forintot tett ki, amely 21,3 milliárd forint napi átlagforgalmat jelent.
A február második felében eszkalálódott orosz-ukrán háborús konfliktus érzékenyen érintette az inflációs nehézségek és a nyersanyagárak emelkedése miatt az utóbbi hónapokban egyébként is rendkívül volatilis tőkepiacokat. Míg az orosz és az ukrán tőzsdén a kereskedés napok óta szünetel, az árfolyamok kilengései a kelet-közép-európai és a nyugat-európai piacokon is jelen voltak.
Mindez a hazai befektetői hangulatra is kifejtette hatását – a Budapesti Értéktőzsde elsődleges részvényindexe, a BUX index 43 731 ponton zárta a hónapot, amely 18,2 százalékos csökkenést jelent januárhoz képest.
A visszaesés a blue chipeket sem kerülte el. Az OTP Bank esetében 30 százalékos zuhanás jelentkezett, míg a MOL és a Richter 5,8, illetve 16,5 százalékos esést produkált. A teljes részvénykereskedés összesített forgalma végül 426 milliárd forint volt, amelynek az OTP Bank adta az 73 százalékát, őt követve sorban a Richter 12,4 százalékkal, valamint a MOL 11,8 százalékkal. A negyedik helyen a Magyar Telekom zárta a hónapot 1 százalékos részesedéssel, az ötödik-hatodik helyen pedig januárhoz hasonlóan ismételten a 4iG és a Masterplast végzett.
Az azonnali részvényszekció összesen 426 milliárd forintos forgalmat bonyolított, amely 21,3 milliárd forint értékű napi átlagforgalmat jelent.
A befektetési szolgáltatók közül ismét a WOOD & Company generálta a legmagasabb forgalmat 244,4 milliárd forint értékben, míg a második helyen a Concorde végzett 193,4 milliárd forinttal, a dobogó harmadik fokára pedig az Erste Bank állhatott fel 171,9 milliárd forintos forgalommal.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Az árupiacon, a határidős gabonák piacán tovább folytatódott a januárban megindult emelkedő tendencia. Az árupiac összforgalma, az előző hónaphoz képest 43,4 százalékos emelkedést mutatva közel 2 milliárd forinttal zárta az időszakot. A szegmens forgalmát legnagyobb mértékben a fenntartható takarmánykukorica tette ki 86,6 százalékkal, míg a fenntartható takarmánybúza és az euró búza 11,2-2,3 százalékkal járult hozzá az összforgalomhoz.
A csökkenő tendenciák és a borús befektetői hangulat mellett két pozitív mérföldkövet is hozott a február a BÉT-en. A BÉT Legek keretében az Értéktőzsde idén is díjazta a hazai pénz- és tőkepiac legkiválóbb teljesítményeit – a BÉT új székházában megrendezett gálaeseményen összesen 26 kategóriában hirdetett győzteseket a BÉT. A kibocsátók köre is bővült a hónap során, a dunaújvárosi építőipari társaság, az Épduferr részvényeivel, a BÉT középvállalati igényekre szabott piacán, a BÉT Xtenden indult meg a kereskedés.