Pénzcentrum • 2022. február 25. 21:07
A magyar befektetők egyelőre nem reagáltak pánikszerűen az orosz-ukrán háborúra az alapkezelők közlése szerint, de van olyan szolgáltató, amely a befektetők védelme érdekében ideiglenesen befagyasztotta bizonyos alapok forgalmazását - számol be a Portfolio.
Az Aegon Alapkezelő a honlapján jelentett meg tájékoztatást az orosz-ukrán helyzettel kapcsolatban, a szolgáltatónál több alap is érintett a mostani eseményekben. Mint írják, 2022. február 24-én az orosz hadsereg teljes körű inváziót indított Ukrajna ellen. Ezzel a vészforgatókönyvvel a legtöbb piaci elemző és az Aegon Alapkezelő munkatársai is csupán alacsony valószínűségű eseményként számoltak korábban.
A KBC Asset Management válaszában kifejtette, hogy befektetési alapjaik mögött nincs közvetlen orosz és ukrán kitettség, ennek megfelelően az alapjaik árfolyamai a globális piaci trendekkel mozogtak együtt. Elmondták azt is, hogy eddig nem tapasztaltak kirívó tőkekivonást, a folyamatok az ilyen ingadozó piaci környezetben megszokottak szerint alakulnak. Azzal kapcsolatban, hogy milyen egyéb problémákat, aggályokat, hosszabb távú problémákat látnak az orosz-ukrán üggyel kapcsolatban, kifejtették, hogy a középtávú gazdasági folyamatok szempontjából a legfontosabb kérdés, hogy az orosz-ukrán konfliktus mennyire növeli meg tartósan az energiahordozók árát, és egy ilyen forgatókönyv a nagyobb inflációs nyomáson keresztül nem kényszeríti-e szigorúbb lépésekre a nagy jegybankokat.
Boér Levente, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója az orosz-ukrán kapcsolt instrumentumok kapcsán elmondta, hogy az első nap nagyon kaotikus volt, a részvénypiacokon sok esetben élesen szétvált ugyanazon értékpapírok moszkvai és londoni sorozatának az árfolyammozgása, valószínűleg megszűntek a máskor óraműpontossággal működő arbitrázscsatornák a két piac között. A legnagyobbat a Sberbank Londonba bevezetett részvényei esték. A kötvénypiacon szintén hatalmas esések voltak megfigyelhetőek - ismertette. Hozzátette azonban, hogy a likviditás nem szűnt meg, bár a heves árfolyammozgások miatt gyakran kerültek felfüggesztett státuszba a részvények. A decemberi török válsággal összevetve a devizapiacon nem látszottak fennakadások, heves mozgások sem. A szankciós félelmek miatt sok brókercég (a helyi nagyok és a nemzetköziek) felfüggesztette a moszkvai tőzsdei kereskedését, így a működő közepes brókerek extrémen leterheltek voltak, ez is lassította a piachoz való hozzáférést.
Az ukrán helyzetre reflektálva Elek Péter, a Dialóg Alapkezelő befektetési igazgatója elmondta, hogy a háború egyértelmű negatív hatással van az európai és közép-európai eszközökre, de bízik benne, hogy a helyzet záros határidőn belül rendeződni fog. Ezzel szemben az infláció egy jóval hosszabb távú tényező, amely a szakember szerint még évekig velünk maradhat.
A szakember szerint piaci összkép nem néz ki jól, ugyan a háború tovább súlyosbította, jelentősen rontotta a hangulatot, de a fejlett piacokon mélyebb problémákról van szó. Elsősorban a megugró infláció és a jegybanki szigorítás, ami negatívan hat a részvénypiacokra, de az amerikai eszközök jelentős túlvettségét követő korrekció is rontotta az összképet. Az olyan stagflációs időszakoknak, mint amire Elek Péter szerint ebben az évben számítani lehet, nem feltétlenül a részvények vagy a kötvények a nyertesei.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Módos Dániel, a Diófa Alapkezelő makrostratégája a Portfolio kérdésére elmondta, azok az eszközök estek a legnagyobbat, amelyek relatíve nagy orosz-ukrán kitettséggel rendelkeznek. Általánosságban az orosz kitettséggel rendelkező európai pénzintézeteket érdemes megemlíteni, de például az OMV, vagy a BAWAG is 10% körül esett tegnap.
A 2007-es pénzügyi válság és a 2020-as koronavírus miatti pánik után a pénzügyi piacok kellően ellenállóak. A tegnapi események a pénzügyi piacokon közel sem voltak ilyen mértékűek. Pánik csak helyenként, azokban az eszközökben volt érzékelhető, amelyek nagy orosz-ukrán kitettséggel rendelkeznek. Rendszerszintű pánik, vagy a likviditás kiszáradása nem volt tapasztalható – tette hozzá.