Biró Attila • 2022. február 24. 13:29
Február 24-én, csütörtökön a hajnali órákban Oroszország megtámadta Ukrajnát. A legfrissebb híreket a Pénzcentrumon ITT éritek el az orosz invázióval kapcsolatban. Mivel ez a háború most tényleg a szomszédban zajlik, jogosan rettent meg rengeteg magyar a hír hallatán. Sokakban felmerülhet például a kérdés a konfliktus kapcsán: Lesz-e élelmiszer Magyarországon? Ukrajnát ugyanis Európa éléskamrájának hívják, így ami ott történik, az kihat a kontinensre, így Magyarországra is. Mutatjuk, mit tudunk eddig.
Ukrajnát azért szokás Európa éléskamrájának nevezni, mert jelentős búza-, zab-, és kukorica exportőr. Olyannyira, hogy búzából például a világon az 5. legnagyobb exportőrnek számít. „Amennyiben azonban Oroszország elfoglalja Ukrajnát, ennek az exportmennyiségnek a sorsa teljesen bizonytalanná válik, ami komoly áruhiányt és számottevő áremelkedést is generálhat a térségben” - mondta el az Agrárszektornak Raskó György, agrárközgazdász.
Érdemes tudni, hogy Ukrajna és Oroszország együttesen a világ búzaexportjának 29%-át adják, az együttes gabonaexport-potenciáljuk megközelíti a 100 millió tonnát, ebből csak a búza 40-50 tonna. Összevetésül az Európai Unió teljes búzatermelése 130 millió tonna körül mozgott 2021-ben. A búza mellett azonban az napraforgó, a cukor, a kukorica és az árpa exportját is érinti a helyzet. A gabona- és az olajos magvak tekintetében pedig
ezek olyan mennyiségek, amelyek a mediterrán térségben komoly áruhiányt okozhatnak
- mutatott rá Raskó György, hozzátéve, hogy a háborús helyzet egészen bizonyosan felfelé fogja hajtani a térségben a gabonák és az olajos magvak árait. Emlékezzünk rá, a magyarországi csúcsdráguló élelmiszerek között hosszú hónapok óta ott van a liszti és a napraforgó-étolaj is. És bár ezeknek az árait a magyar kormány befagyasztotta, a világpiaci mozgások attól még nem fognak megállni. Valakinek ki kell majd fizetnie a háború okozta többletköltségeket.
Meg kell említeni azt is, hogy az oroszok lényegében már most elpusztították Ukrajnában az odesszai kikötőt, ahonnan az ukránok jelentős mennyiségű exportja indult útnak. Ez azt jelenti, hogy már a kikötőben hatalmas mennyiségű gabona semmisülhetett meg, illetve azt sem tudni, ez mikor fog újjáépülni.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
És akkor ebből mit fog érezni a magyar lakosság?
A világ gabonatőzsdéin már most emelkednek az árak, így várhatóan a mostani csúcsárak még tovább drágulni fognak. Előre láthatólag tehát senkinek nincs oka arra, hogy azt feltételezze, Magyarországon bármilyen áruhiány is felléphet.
Azzal viszont számolni kell, hogy az ukrán-orosz háború miatt egészen rövid időn belül drágulhat Magyarországon a napraforgóolaj, a liszt, a kenyér, a péksütemények és több más termék is.
Ezek közül persze az árstop miatt nem mindet fogja megérezni a lakosság, de hiába árstoppos a liszt, a kenyér nem az, márpedig az abból készül. A szakértő szerint tehát egy jelentősebb drágulás mindenképp várható lesz Magyarországon a szomszédban zajló konfliktus miatt.