Pénzcentrum • 2022. január 12. 12:32
2021 novemberében az ipari termelés volumene 2,6%-kal meghaladta az egy évvel korábbit. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 2,1%-kal emelkedett. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 2021 októberéhez képest 2,9%-kal nőtt. A feldolgozóipari alágak többségében éves összehasonlításban növekedést mértünk, azonban a legnagyobb súlyú járműgyártás – elsősorban a globális félvezetőhiány miatt – 15,1%-kal visszaesett.
A KSH legfrissebb statisztikája szerint 2021 novemberében az ipari termelés volumene 2,6%-kal nőtt az előző év azonos időszakához mérten. Az első becslésben közölt novemberi adathoz viszonyítva a második becslés adata nem változott. A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás novemberben az előző hónaphoz viszonyítva 2,9%-kal emelkedett.
Az ipari export volumene 0,4%-kal kisebb volt az egy évvel korábbinál. A feldolgozóipari exportértékesítés 30%-át képviselő járműgyártás kivitele 17,3, a 16%-os súlyú számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásáé 1,8%-kal visszaesett. Az ipar belföldi értékesítése 6,9, a feldolgozóiparé 11,3%-kal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest. Az iparon belül döntő súlyt (94%) képviselő feldolgozóipar termelése 1,3, az energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 10,1, a csekély súlyú bányászaté 37%-kal nőtt.
A legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés 23%-át képviselő járműgyártás 15,1%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. A visszaesést elsősorban az okozta, hogy a globális félvezetőhiány miatt a gyárak kisebb kapacitással, illetve egyműszakos munkarendben dolgoztak. A közúti gépjármű gyártásának volumene 11,5, a közúti jármű alkatrészeinek gyártásáé 21%-kal csökkent.
A chiphiány a feldolgozóipari termelés mintegy 12%-át adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártását is visszafogta, a termelés volumene 2,1%-kal csökkent. Az alapanyaghiány leginkább a járműiparba is beszállító elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártását érintette, kibocsátása 24%-kal visszaesett. A legnagyobb súlyú alágazat, az elektronikus fogyasztási cikk gyártása 4,6%-kal emelkedett az egy évvel ezelőttihez viszonyítva.
A feldolgozóiparból 11%-kal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása bővült a legnagyobb mértékben, 17,4%-kal, mind a külpiaci, mind a hazai eladások növekedésének köszönhetően. Ezen belül a legnagyobb súlyt (24%) képviselő húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 17,5%-kal haladta meg az egy évvel korábbit. Mindössze egy alágazatban csökkent a kibocsátás: az igen csekély súlyú halfeldolgozás, -tartósítás 51%-kal visszaesett.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A két közepes súlyú alág közül a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 9,3, a fémalapanyag és fémfeldolgozási terméké 16,2%-kal emelkedett az egy évvel ezelőttihez viszonyítva. A kisebb súlyú villamos berendezés gyártása 15,7%-kal nőtt, főleg a villamosmotor-, áramfejlesztő-, valamint az akkumulátorgyártás felfutása eredményeként.
A kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásában folytatódott a növekedés, a termelés 12,3%-kal haladta meg az előző év azonos időszakit, elsősorban a belföldi értékesítés bővülése miatt, ugyanakkor az export jelentősen visszaesett. A gyógyszergyártás – hasonlóan az előző hónaphoz – 10,2%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól, mind a hazai, mind a külpiaci eladások csökkentek.