Rengetegen váltak fizetésképtelenné a moratórium után: ez az egyetlen út maradt a számukra

Pénzcentrum2021. november 30. 20:02

A törlesztési moratórium lejártával sok cég kényszerülhet megválni a hitelre vásárolt korszerű gépeitől, eszközeitől, amelyek így a másodpiacra kerülhetnek. A jó állapotú, használt berendezések újabb lökést adhatnak a felfutóban lévő online árveréseknek. Az egyik magyar vállalati aukciósház épp most bonyolította le 1000. aukcióját, és akad szektor, ahol már több vagyontárgyat adnak el, mint mindenki más együttvéve.

A Magyar Nemzeti Bank legutóbbi becslése 10% környékére tette a sérülékeny hitelek arányát, és mivel a 2022 júniusáig meghosszabbított törlesztési moratórium csak egy szűk rétegre vonatkozik, rövidesen számos cég válhat fizetésképtelenné. „Egyeztetéseink alapján a lízingcégek is úgy kalkulálnak, hogy a hitelek 10%-a bedőlhet, így számításaik szerint 2022 közepétől rengeteg, közelmúltbeli beruházásokon vett eszközt kell majd visszaadniuk a vállalkozásoknak” – fejtette ki Kocsis Csaba, az Intergavel Kft. tulajdonos-ügyvezetője.

Ezeknek a cégeknek könnyebbséget jelenthet, ha a lehető legmagasabb áron, tervezhető idő alatt tudják értékesíteni vagyontárgyaikat az online aukciókon. Ennek a színtérnek egyre nagyobb a részesedése a használt berendezések piacán, ami a gazdaság egészének is előnyös, hiszen bárki számára elérhető, teljesen átlátható, precízen dokumentált folyamatról van szó. A térnyerést jól szemlélteti, hogy a 2005-ben alapított Intergavel az első 10 évében összesen 173 árverést szervezett, míg 2019-ben már egyetlen esztendő alatt 180-at, az eddigiek alapján pedig idén is ekörül teljesít majd.

Kocsis Csaba elmondta, felkészültek a fenti helyzetre, ezzel együtt nem ezek a „tipikus” megbízásaik. „A legtöbb feladatot a multinacionális cégek adják, akad hipermarketlánc, amelynek épp a 68. aukcióját intézzük. A nagyvállalatok költözés, korszerűsítés vagy technológiaváltás miatt feleslegessé vált eszközeit mindig nagy örömmel fogadják a kis- és középvállalatok, és használják is további hosszú évekig, ami a környezet szempontjából is kedvező” – fogalmaz a tulajdonos-ügyvezető.

A legkelendőbb tételeknek az irodabútorok számítanak, az Intergavel nem ritkán 1500-2000 fős óriáscégek komplett berendezését értékesíti. Ezen a területen 50% feletti a részesedésük, míg az élelmiszer-feldolgozó iparban 20-30%-os, de az egyre élénkebb használt mezőgazdasági géppiacon is átlépték tavaly a félmilliárd forintos értékesítési küszöböt. A vállalati aukciósház nemzetközi jelenlétét is dinamikusan fokozza, honlapján a több mint 10 ezer regisztrált felhasználó 20%-a külföldi.

Címkék:
cégek, tulajdonos, vagyon, hitelek, moratórium,