Népszava • 2021. november 15. 08:58
Elszámolhatta az inflációs folyamatokat az MNB, így most egy nagyobb kamatemelésre lehet szükség Az elemzők szerint jegybank akkor vétett hibát, amikor szeptemberben lassított a kamatemelések tempóján, pedig ekkor indult be a világpiacon az energiaárak emelkedése.
Az elemzők szerint elszámolta az inflációs folyamatokat a Magyra Nemzeti Bank (MNB), ezért, hogy mentse a menthetőt – és a forint árfolyamát – rég nem látott, akár egy százalékponttal is emelheti a kamatot kedden a Monetáris Tanács – írja a Népszava.
Jelenleg 1,8 százalék a jegybanki alapkamat, de szerdán ez várhatóan meghaladja a 2,5 százalékot, sőt akár közelítheti is a három százalékot. Ilyen szigorításra a 2008-as pénzügyi válság és államcsődközeli helyzet óta nem volt példa.
Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke a 2007 körüli állapotokhoz hasonlította a jelenlegi világgazdasági folyamatokat. Elmondta, hogy a magas infláció miatt valóban nem tehet mást a jegybank, mint, hogy kamatot emel.
Török Zoltán, a Raiffeisen bank elemzője 0,9 százalék körüli kamatemelésre számít. Szerinte akármennyire is fájdalmas, és akármennyire is nem erről szólt az MNB korábbi kommunikációja, a forint árfolyamának védelmében, az inflációs cél középtávon történő eléréséhez szükségesnek tűnik egy nagymértékű kamatemelés, amely nem az utolsó lesz a sorban.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A szakértők szerint a jegybank akkor vétett hibát, amikor szeptemberben lassított a kamatemelések tempóján, pedig ekkor indult be a világpiacon az energiaárak emelkedése.