Azért ez kemény: ennyire nem ér fabatkát sem egy magyar munkaóra

Horváth Zsolt Benjámin2021. április 26. 14:01

Egy átlagos magyar dolgozó egy óra munkájával csupán 11 602 forinttal járult hozzá az ország teljes gazdaságához 2020 ban - derül ki az OECD frissen publikált adataiból. Ez annyira szegényes teljesítmény, hogy a tavalyi adatokkal rendelkező országok közül messze nálunk volt legkevésbé produktív egy munkaóra az OECD országok közül.

A friss adatokkal rendelkező OECD országok közül messze Írországban volt a legproduktívabb egy munkaóra az ország GDP-jéhez viszonyítva. Miközben egy magyar munkás, végezzen bármilyen verejtékes munkát, átlagban óránként mindössze 38,5 dollárral járul hozzá hazája GDP-jéhez, az íreknél ez a szám 109,4 dollár - derült ki az OECD frissen közzétett, 2020-ra vonatkozó statisztikáiból.  

Loading...

Ahogy a diagramon is látszik, a számok Magyarországra  nézve igen szomorúak. Nem elég, hogy a mienk a legrosszabb teljesítmény azok közül az országok közül, akik rendelkeznek 2020-as adatokkal, de a lemaradásunk még régiónkban is nagy, bizonyos nyugat-európai országokhoz képest pedig egészen elképesztő mértékű. 

Sereghajtók lettünk Európában

A szomszédos Szlovákia teljesítményét vizsgálva a magyar számok nem tűnnek ideálisnak, de tragikusnak sem, náluk ugyanis egy átlagos dolgozó 45,6 dollárral mozdította előre a GDP-t egy óra munkájával, ami 13 727 forintnak felel meg és alig több mint 2000 forintos eltérés a magyar 11 602 forintos átlaghoz képest.

Ha viszont a nyugati országok közül az eddigi számok alapján a középmezőnybe tartozó Franciaországot nézzük, egy ottani munkás már óránként 67,6 dollárral (20 351 forint) járult hozzá országa GDP-jéhez, az élbolyba tartozó norvégok pedig minden ledolgozott órával 85,5 (25 740 forint), míg az ír dolgozók, a magyar számokhoz képest elképesztő 109,4 dollárral (32 968 forint) gyarapították az országuk bruttó hazai termék mutatóját.

A környező országok közül egyébként rajtunk és Szlovákián kívül Szlovéniának és Csehországnak vannak friss, 2020-as adatai, melyek közül előbbi teljesített jobban az átlagos munkaórák produktivitásának tekintetében. Egy átlagos szlovén melós ugyanis óránként 45,7 dollárral (13 758 forint), a munkaórák ilyetén hasznosságában egyedül minket előző csehek egy dolgozója pedig csupán 42,1 dollárral (12 674 forint) járult hozzá országa gazdaságához. 

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A trend egyértelmű

Nem árt megjegyezni, hogy a tavalyi adatok még viszonylag kevés országról elérhetőek, ezért talán tisztább képet mutatnak az egy évvel korábbiak. A hazai állapotokkal szembeni bizakodásra ugyanakkor azok sem adnak okot.

A 2019-es statisztika szerint összesen három OECD tagállam teljesített rosszabbul hazánknál. Akkor Chile-ben volt a legkevésbé produktív egy munkaóra, ahol egy munkás óránként csupán 27 dollárral (8 136 forint) mozdította elő a hazai GDP-t. Rajtuk kívül még két európai nemzet, Görögország és Litvánia teljesített rosszabbul Magyarországnál. A mi dolgozóink egyébként az évben 38,2 dollárnyi (11 511 forint) GDP-t termeltek óránként, alig kevesebbet, mint 2020-ban.

Látható tehát, hogy hiába nő a magyar munkaerő értéke, az elmaradás még mindig brutális, hanem az is, hogy a növekedés is lassú. Ez különösen szembetűnő a már akkor is éllovas Írország statisztikáival összevetve. 2019-ben ugyanis egy átlagos ír munkaóra még "csak" 102,7 dollárral (30 949 forint) gazdagította az ország GDP-jét. A két ország számait összehasonlítva tehát az ír növekedés 6,7 dolláros (2 019 forint), míg a magyarországi alig 30 centes (90 forint) volt.

Címkék:
országok, gdp, munkaóra,