Pénzcentrum/Portfolio • 2020. március 11. 20:01
A kormányzat ma bejelentett lépései érdemben fékezhetik a koronavírus terjedését azáltal, hogy fontos fertőzési csatornákat zárt le, ám az iskolák nyitva tartásával az egyik legfontosabb utat nyitva hagyta. A gazdasági hatások így is érdemiek lehetnek, a szolgáltató szektor több szereplője kerülhet nehéz helyzetbe, a GDP-növekedés pedig szemmel láthatóan kisebb lehet az intézkedések eredményeképp.
Különleges jogrend hatályba lépéséről döntött a kormány a koronavírus-járvány magyarországi fékezése érdekében. Ennek értelmében visszatér a határellenőrzés a schengeni határokon, csak a magyar állampolgárok léphetnek be hazánkba a leginkább fertőzött országokból és bezárnak az egyetemek, színházak, mozik.
A kormány lépéseinek várható hatása:
- a vírus terjedésének lassulása, illetve
- a gazdasági aktivitás csökkenése.
Előbbi mértékét nem tudjuk felbecsülni, hiszen eddig nagyon kevés (13) fertőzöttről van tudomásunk, és nincs olyan párhuzamos valóság, amihez a járvány jövőbeli terjedését viszonyítani tudnánk. Az emberek találkozásának korlátozása biztosan jelentősen csökkenti a vírus továbbadásának valószínűségét. Ugyanakkor a kormány a nagyon drasztikus lépésektől óvakodott, az iskolák nyitva tartása melletti érvek billegősek (az iskolai rendezvények törlése nem túl racionális, ha közben az iskolák tovább működnek). Így aztán a vírus továbbra is találhat a mindennapi életben terjedési csatornát. Várhatóan a kormány a gazdasági hatások (az otthon maradó gyerekek szülei kiesnek a munkából) miatt csak akkor lép ennyire erőset, ha a járvány a második szakaszába lép, és már nem lehet a vírushordozók kapcsolatai alapján nyomon követni a fertőzés terjedését.
A gazdasági aktivitást illetően is csak óvatos megjegyzéseket tehetünk, de néhány kapaszkodónk van. A legjelentősebb közvetlen hatása a színházak, mozik bezárásának, illetve általában a nagyobb rendezvények elhalasztásának lehet. A mozik forgalma az idén az NMHH statisztikái alapján számolva mintegy 25 milliárd forint körül lehetett volna, ennél valamivel több a színházak jegyárbevétele (amennyiben a KSH 2016-os, kissé meglepő adataiból indulunk ki). Ebből most több milliárd kiesik, ami biztosan alaposan megüti az ágazatot.
A művészet, szórakoztatás, szabadidős szolgáltatás súlya a teljes magyar gazdasági teljesítményen belül 2,5% körüli, mintegy 1100 milliárd forint. Amennyiben azt feltételezzük, hogy a korlátozó intézkedések és az általános keresletvisszaesés miatt az ágazat hozzáadott értéke éves szinten 20%-kal csökken, az a GDP-növekedést 0,5 százalékponttal mérsékelheti. Ilyen nagy visszaesés csak elhúzódó, több negyedéven keresztül tartó járványügyi intézkedések mellett képzelhető el, de
A példa jól mutatja, hogy egy kisebb súlyú ágazatot érő erőteljes sokk is nagy befolyást tud gyakorolni a gazdasági növekedésre.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Nehezen becsülhető az egyetemek bezárásának a hatása, hiszen ennek a szolgáltatásnak az értékét eleve nagyon nehéz mérni, az ilyen sokkok hatása pedig még kevésbé megragadható a statisztika részéről. Ennél jóval nagyobb lyukat üthet a gazdasági teljesítményen a 11%-os súlyú kereskedelem, gépjárműjavítás, szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás ágazat visszaesése. Ezt ugyan a kormányzati lépések közvetlenül nem sújtják, de
- a rendezvénykínálat visszaesése a vendéglátó- és szálláshelyek iránti keresletre is hat, illetve
- az általános bizonytalanság, a járvány terjedésének megakadályozását szolgáló elővigyázatosabb magatartás is elég a forgalom jelentős visszaesésére.
Itt egyetlen negyedéven keresztül tartó 10%-os visszaesés önmagában 0,3 százalékkal húzná lejjebb az éves GDP szintjét. Csak két ilyen kicsi, példaszerű sokk is 1 százalékpont körüli mértékben fékezheti a gazdaságot, és akkor még az exportszektort érő külső hatásokat nem is érintettük. Ezeket a számokat figyelve érthetőbbé válik a kormányzat látványos óvatossága az idei GDP-növekedéssel kapcsolatban.