Pénzcentrum • 2018. július 9. 14:31
Világszerte háromból egy felnőtt szenved az alvászavar valamilyen formájától. Ez nem csak életminőségünket befolyásolja, hanem mint arra egy friss kutatás rávilágított, súlyos gazdasági károkat is okoz a társadalmaknak.
Az alvászavarral küszködők száma folyamatosan növekszik az Oxford University tanulmánya szerint, amely a Sleep (Alvás) című folyóiratban jelent meg. Néhány évvel ezelőtt még a válaszadók 20-30 százaléka nyilatkozott úgy, hogy rendszeresen rosszul alszik, addig ez az arány a mostani, felnőtt ausztrál lakosok körében végzett tanulmány elkészítésekor már 33 és 45 százalék közé esett.
A kutatók az elégtelen alvás gazdasági következményeit vizsgálták. Elégtelen alvás alatt értik azt az állapotot, ha valakinek
Szétvélasztották a pénzben konkrétan kifejezhető és a ki nem fejezhető összegeket. Közvetlenül fellépő pénzügyi költség
- a kialakult betegségek egészségügyi ellátásának díjai
- a termelékenység-csökkenés
- az egészségügyön kívüli rehabilitáció költsége
- a figyelmetlenség miatt bekövetkezett járműbalesetek okozta károk
- az eredménytelenségéből fakadó adókiesés
Nem pénzügyi veszteség pedig egyszerűen a jó közérzetünk elvesztése.
Az alváshiány számokban
Az ausztrál pénzügyi veszteség elrettentő mértékű: összesen 17,88 milliárd dollárra rúgott, míg a nem pénzügyiek 27,33 milliárdra a 2016-17 es időszakban.
Ha csak óvatosan 2 százalékra becsüljük a kialvatlanság okozta gazdaságikiesés mértékét, akkor valószínűleg nem állunk messze a valóságtól, ha azt írjuk, hogy körülbelül 700 milliárd forintos kárt szenved Magyarország az állampolgárok kialvatlanság miatt - derült ki a Pénzcentrum egy korábbi elemzéséből.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
De nem csak Ausztráliában okoz egyre nagyobb problémát a járványszerűen terjedő kialvatlanság, hanem az amerikaiak, a kanadaiak, a britek és a magyarok körében is. A Budapesti Alvásközpont felmérése alapján Magyarországon rosszabbul alszunk, mint az európai átlag. A tapasztalatok szerint a lakosság mintegy fele találkozott már az alvászavar tüneteivel, azonban sokan nem ismerik fel, vagy nem vesznek tudomást a problémáról. Vada Gergelynek, a VitalFusion magyarországi igazgatójának országos alvásfelméréséből
- olvasható az Alvás Világnapja sajtóközleményében. Vada maga végezte a vizsgálatokat, több mint tízezer szenzor adatait elemezve jutott ehhez az eredményhez.
A következményekről
Ha az agy nem tud megfelelően regenerálódni pihentető éjszakai alvás alatt, akkor annak súlyos következményei lehetnek. Az elégtelen alvás figyelemzavart okozhat, kevésbé tudunk koncentrálni, csökken a motivációnk, veszélyezteti a problémamegoldó képességeinket. Rendezetlenséget eredményez, valamint ingerlékennyé tesz minket, arról nem is beszélve, hogy sokkal hamarabb elfelejtünk dolgokat, romlik a kommunikációs képességünk, hiszen nem tudjuk, vagy csak nehezen feldolgozni a kapott információkat. Megváltozik a reakcióidőnk, csökken a beleérzőképességünk.
A kutatók elismerik a szakemberek egészségmegőrzés terén elért eredményét, ám szerintük érdemes lenne a dohányzás, a cukorbetegség, az elhízás és a depresszió veszélyei mellett a kialvatlanság egyéni és gazdasági következményeire is felhívni a figyelmet. Egy világméretű járvány közepén tartunk: sokan kezeletlen betegség vagy szervi baj miatt nem tudnak aludni, mások a munkahelyi nyomás, de sokan vanna, akik nincsenek tisztában helyzet komolyságával, nem ismerik a veszélyeit vagy egyszerűen nem törődnek vele. Pedig amellett, hogy a közérzetük sínyli meg az éjszakai ébrenlétet, komoly gazdasági károkat is okoznak a társadalmuknak.