Pénzcentrum • 2017. április 26. 13:54
Mindenki előtt ott a lehetőség, hogy meggazdagodjon. Ha téged nem vet fel a pénz, annak is megvan az oka, valamit rosszul csinálsz. Mutatjuk, min érdemes változtatnod, ha nem akarsz anyagi gondokkal küzdeni.
Jó kocsi, szép ház, egzotikus külföldi nyaralások, gondtalan élet - mindenki szeretne többet keresni, jobban élni, gazdag lenni. Mégis nagyon kevesen vannak azok, akik hajlandóak is tudatosan tenni azért, hogy jobb anyagi körülmények között élhessenek. A legtöbben másokat hibáztatnak a saját anyagi helyzetükért, kifogások és panaszáradat mindig van, csak épp abba nem gondolnak bele, hogy ők is tehetnek arról, hogyan élnek. Ugyanakkor soha sem késő változtatni, megmutatjuk, min érdemes változtatnod ahhoz, hogy több pénz maradjon a zsebedben.
Keményen dolgozol, de nem okosan
Az iskolában azt tanuljuk, kemény munkával bármit elérhetünk. De ez csak félig igaz - véli Ric Edelman, pénzügyi tanácsadó. "Ha egész életedben csak keményen dolgozol, sosem leszel gazdag ember. Mert nem elég, hogy keményen dolgozol ahhoz, hogy félre is tudj tenni" - idézi a szakembert a Business Insider. A lényeg a tanácsadó szerint az, hogy okosan, megfontoltan dolgozzunk. Ez alatt azt érti, hogy a kemény munkával megkeresett pénzt be kell fektetni, és minél hamarabb elkezdjük ezt, annál jobb.
A megtakarításaidra koncentrálsz és nem figyelsz a bevételeidre
Bár a megtakarítások kulcsfontosságúak a vagyon megalapozásához, azonban nem szabad azokat a kereset elé helyezni. A gazdagok ugyanis utóbbira koncentrálnak inkább.
- írja az önerőből milliomossá vált Steve Siebold. Persze senkit sem biztat arra, hogy hagyjanak fel a megtakarítással. Szerinte a legfontosabb, hogy próbáljunk úgy gondolkozni, mint a vagyonos emberek. Vagyis: "ne aggódj többet azon, hogy nem jössz ki a pénzedből, inkább arra koncentrálj, hogy még többet keress". A milliomosoknak ugyanis számos forrásból van bevételük, ehhez pedig okos megtakarítások társulnak.
Olyan dolgokra költesz, amiket nem is engedhetnél meg magadnak
Ha tovább nyújtózkodsz, mint ameddig a takaród ér, sosem leszel gazdag. Még akkor sem, ha egyébként korán elkezdesz félretenni pénzt, okosan választasz megfelelő befektetési vagy megtakarítási formát.
"Nem vettem magamnak luxus karórát vagy menő kocsit, amíg a vállalkozásaim és a befektetéseim nem termeltek többszörös, biztonságos, megbízható bevételeket" - írta Grant Cardone, amerikai vállalkozó, aki huszonegy évesen, adósságban úszva jött ki a főiskoláról, de mire betöltötte a harmincat, dollármilliomos lett. Amikor megszerezte az első millióját, még mindig a régi a Toyota Camryját vezette. Tanácsa a következő:
Elég a fix fizetés, nem kockáztatsz
Ha azt gondoltad, hogy a biztos jövedelem a gazdagság alapja, akkor ki kell, hogy ábrándítsunk. Az idő alapú bérezés az átlagemberek választása, akik órabérben dolgoznak, vagy a napi nyolc óra munka után kapják a fizetésüket. A gazdagok ezzel szemben az elért teljesítmény alapján kapnak pénzt, gyakran önálló vállalkozók.
Míg a gazdagok saját vállalkozást alapítanak és vagyonokat keresnek, addig "a tömegek szinte bebiztosítják maguknak a gazdasági középszerűséget az elfogadható fizetésükkel és az éves fizetésemelésükkel" - vallja Steve Siebold, aki meggazdagodása után több kutatást is végzett azzal kapcsolatban, mi a gazdagság titka. Ő írta egyébként a "How Rich People Think", vagyis a "Hogyan gondolkodnak a gazdagok" című könyvet is.
Nem fektetted be a pénzed
Nem elég, ha jól keresel, érdemes a bevételek egy részét befektetni.
- írta Ramit Sethi a New York Times bestseller könyvében, a Megtanítalak, hogyan legyél gazdagban. A befektetett tőke ugyanis kamatozik, vagyis magától termeli a vagyont.
Ezt ismerte fel például Chad Carson is, aki annyi pénzt tett félre, amiből tudott venni egy ingatlant. A házat négy lakássá alakította, az egyik részben ő élt, a másik hármat kiadta bérbe havi 400 dollárért. Miközben 1200 dollárt keresett, a házzal kapcsolatos kiadások mindössze 100 dollárba kerültek. Ma már az üzlettársával együtt 90 bérelhető ingatlant kezelnek, carson passzív jövedelemből él, sokat utazik családjával.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Mások álmait követed, nem a sajátodat
Ha sikeres szeretnél lenni, szeretned kell azt, amivel foglalkozol. Mégis sokan esnek bele abba a hibába, hogy ahelyett, hogy a saját álmaikat valósítanák meg, inkább valaki másét, például a szüleik álmait próbálják beteljesíteni - számol be tapasztalatáról Thomas C. Corley, aki öt éven át tanulmányozta az önerőből milliomossá lett embereket.
Corley szerint aki nem a saját céljaira, vágyaira koncentrál, az hamar boldogtalan lesz. Viszont a teljesítménye és az érte kapott juttatás is tükrözni fogja, ha valamit teljes szívvel csinál.
Nem lépsz ki a komfortzónából
Ha vagyonra vágysz, sikeres szeretnél lenni, akkor hozzá kell szokni a bizonytalansághoz és a kényelmetlenséghez. A gazdagoknak pont a bizonytalanság jelent biztonságot.
"Fizikailag, mentálisan és érzelmileg is a biztonság a középosztály elsődleges célja. Akik nagy formátumban gondolkodnak, hamar belátják, hogy a biztonságigény végzetes lehet. Ezért inkább megtanulnak együtt élni a folyamatos bizonytalansággal"- vélekedik a már említett Siebold.
Nincs konkrét célod a pénzeddel
Lakást szeretnél? Vagy külföldre költöznél? Esetleg havonta egyszer utaznál? Ahhoz, hogy megvalósítsd az álmaidat, először tisztáznod kell, pontosan mire is vágysz, miért is van szükséged a pénzre, mire szeretnél költeni.
A gazdagok a vagyonszerzés iránt elkötelezettek. Ez koncentrációt, bátorságot, tudást és rengeteg erőfeszítést igényel, de nem lehetetlen, ha világosak az elképzelései és a céljai" - biztat T. Harv Eker milliomos, aki szerint a legtöbb ember azért nem kapja meg, amit vszeretne, mert valójában fogalmuk sincs róla, mit is akarnak.
Először költekezel, aztán a maradékot félre teszed
Az átlagember a kerestéből azonnal kifizeti a rezsit, a lakbért, a hitelkártyatartozását, a mobilszámláját és adózik. David Barch aki szintén önerőből lett milliomos szerint viszont a jó megoldás az, hogy még mielőtt mindenki másnak fizetnénk, magunknak fizessünk. Ezt úgy érti, hogy
Ha így teszünk, hozzászokunk, hogy ennyivel kevesebből éljünk hónapról hónapra, így a vagyonunk észrevétlenül gyarapodhat.
Azt hiszed, neked úgyse sikerülhet
A legtöbben azt gondolják, hogy a gazdagság olyan privilégium, ami csak a szerencsés keveseknek jár. Az igazság azonban az, hogy egy kapitalista országban minden jogod megvan hozzá, hogy vagyont szerezz, ha mások számára is értéket teremtesz - vallja Siebold. Szóval tedd fel magadnak a kérdést: miért ne én legyek az? Merj nagyban gondolkozni, a sikeres és gazdag emberek is magasra teszik a mércét.