Pénzcentrum • 2014. augusztus 22. 05:30
Nyaralás előtt mindenki igyekszik a legjobb árfolyamokat kínáló váltót megtalálni, kérdés azonban, hogy a legkisebb árréseket kínáló üzleteknél biztonságos-e a váltás? Hogyan tud néhány pénzváltó akár egy forintnál is kisebb árréssel dolgozni, miközben máshol akár 25 forint is lehet a marzs? A Pénzcentrum.hu utánajárt, hogy miért terjed újra a feketézés, mit jelent a "tételbontás" és hogyan tudják még a legális váltók is kijátszani a törvényt.
Habár már lassan vége a nyárnak, még mindig sokan állnak utazás előtt. Ilyenkor a számos elintéznivaló között az egyik legfontosabb a valutaváltás, melyet mindenki szeretne a lehető legolcsóbban megúszni. Általában éppen ezt használják ki az utcai feketeváltók, akik úgy csalják lépre áldozataikat, hogy ráígérnek a hivatalos váltók árfolyamaira.
A kis árrés csak átverés lehet?
Jó néhány olyan pénzváltóval lehet találkozni, ahol elképesztően kicsi, akár egy forinton belüli árréssel találkozhatnak a vevők (van például olyan egy irodás váltó, ahol 313,67 az euró vételi árfolyama, az eladási pedig 314; miközben az egyik nagy hazai banknál 301,8-as és 326,98-as árfolyammal találkozhatunk, ami 25 forintos marzs). Felmerülhet a kérdés, hogy ezek a váltók vajon hogyan tudják kigazdálkodni, hogy ilyen alacsony marzzsal dolgozzanak. Főleg, hogy gyakran hallani átverős váltókról, ahol a kedvező árfolyam ellenére szinte kivétel nélkülráfizetéssel végződik az ügylet: kevesebb pénzt, értéktelen vagy már nem forgalmazott valutát sóznak rá a naiv ügyfelekre.
Tételbontás, előre bejelentett ellenőrzések és forintra váltás mint "vétel": hogyan tudják egyesek kijátszani a törvényt?
A tranzakciós illetékről szóló jogszabály a valutaváltók esetén azt írja elő, hogy a három ezrelékes illetéket fizetőeszköz eladáskor kell felszámítani. A hangsúly itt a fizetőeszközön van. Hiszen amikor valutát vásárol a váltó, valójában forintot (Magyarországon hivatalos fizetőeszközt) ad el. Amikor valutát ad el, az egyértelmű külföldi fizetőeszköz eladás. Így láthatóan mindkét tranzakció után fizetendő az illeték. Ugyanakkor sokan csak akkor teszik ezt meg, ha külföldi fizetőeszközt adtak el, miközben a forintra váltás "vételként" értelmezik.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A hatóságok pedig törvényi hiányosságokra hivatkozva tehetetlenek: senkinek sincs konkrét ellenőrzési, nyomozati, szankcionálási joga - mondta el lapunk kérdésére Kósa Zoltán. Így az elmúlt időben újra elszaporodtak az olyan egy-két irodával, jellemzően külföldi állampolgárok által tulajdonolt pénzváltók, melyek működését sem a NAV, sem más szerv nem korlátozza.
Az ellenőrzés tulajdonképpen azon hitelintézetekre van bízva, melyek ügynökeként a váltók működnek. Ahol pedig a bevétel jelentős részét képezi a váltók ügynöki tevékenysége, ott gyakran csak formális, előre bejelentett ellenőrzések vannak lebonyolítva - tette hozzá az elnök. Elmondása szerint jellemzően a kisebb hitelintézetek járnak el így. A bankok a prudens működés okán tapasztalataik szerint szigorúbban ellenőriznek. Ebben a helyzetben alakult ki az engedéllyel rendelkező irodákban is a két kassza rendszere. Az egyik bekerül a jelentésbe, a másik nem.
Jellemző még az ellenőrzés hiánya miatt az úgynevezett "tételbontás", amivel a pénzmosási törvény kijátszása a cél. Mivel az ügyfeleket 500 ezer forint értékhatár esetén azonosítani kell a váltóknak, ezért az ezt meghaladó összeget több darabba bontják, hogy az ügyfélnek ne kelljen a "nevét adni" a váltáshoz - tudta meg a Pénzcentrum.hu Kósa Zoltántól. Ilyenkor pedig a partner hitelintézetnek nem szúr szemet, hogy egy percen belül öt-hat bizonylat születik, miközben ennyi tételt átszámolni, leellenőrizni a valódiságát ilyen rövid idő alatt nem lehet. Az elnök hozzátette, hogy hiába lenne elég a kamerafelvételeket bekérni, és megnézni, hogy minden bizonylathoz tartozik-e külön személy - ezt a jelenlegi ellenőrzési rendszerben nagyon ritkán látják, hogy elvégeznék.
A nagyobb, több kirendeltséggel is rendelkező hálózatok, akár veszteségeket is bevállalva, kénytelenek a versenyben részt venni. Tehát a jó árfolyamokat nekik is tartani kell az elnök szerint. Így előfordulhat, hogy nagyobb váltóknál is kicsi marzsokkal találkozhatnak az ügyfelek.
Hol váltsunk tehát valutát?
- Ahol jól látható MNB (PSZÁF) engedéllyel rendelkezik
- Ahol jól követhető, hogy a pénzváltó mely hitelintézet (bank vagy takarékszövetkezet) ügynöke - 2002. óta ugyanis csak így műküdhetnek legálisan valutaváltók
- ahol az árfolyamok és kedvezmények jól láthatóan, nem megtévesztő módon vannak kitéve (megtévesztés módja: a kedvezményes árfolyamhoz tartozó összeghatár általában szinte olvashatatlanul apró betűs, vagy szerkesztésében nem feltűnő) Ez főleg a népszerű turista célpontok közelében működő, megjelenésében bizalomkeltő néhány irodára jellemző
- ahol a kezelési költség az irodában és a bizonylaton is megfelelően van feltüntetve.