Örömhír a devizahiteleseknek! Sokkal többet kapnak vissza a bankjuktól

Pénzcentrum2014. július 30. 11:42

Ismét jó hírt közölt a jegybank a devizahitelesekkel tegnap, ugyanis kiadta azt az útmutatást, ami alapján az árfolyamrés miatti visszatérítés jár az adósoknak. A közleményből kiderült, hogy magasabb összeg járhat vissza az adósoknak, mint eddig gondoltuk. De mit jelent ez a gyakorlatban a magyar családoknak?

Tegnap megjelent a Magyar Nemzeti Bank (MNB) útmutatása, ami alapján a bankok kiszámolhatják az ügyfeleknek visszajáró pénzt. Az árfolyamrés összegét a jegybank által megadott bonyolult képletek alapján tudják majd a bankok kiszámítani.

Ezeket tudtuk meg az MNB-től:

  • Egyértelmű lett, hogy tőketartozást csökkent a visszatérítés az élő szerződések esetén.
  • Minden egyes jogosulatlan elvonás múltbeli tőke-előtörlesztésnek számít.
  • A lezárt szerződések késedelmi kamatainak megállapításánál a svájci frank bankközi hitelkamatláb a mérvadó.
  • A jegybank ellenőrzi a számításokat.

Tőke-előtörlesztés lesz, nem visszatérítés

A még élő szerződések esetén minden egyes jogosulatlanul levont tétel az adott időpontban tőke-előtörlesztésnek számít. Ez azt jelenti, hogy a tőketartozás nem csak az adott törlesztőrészlet miatt csökken, hanem minden hónapban a jogosulatlanul levont összeggel is.

Palkó István, a Portfolio elemzője szerint ezzel a módszerrel számolva nagyjából 20-30 százalékkal járhatnak jobban a magyar családok, mint ha a jogosulatlan pluszköltségeket kamatos kamattal növelve a mostani tőketartozást csökkentenék.

Ki ellenőrzi a számításokat?
A törvény alapján az árfolyamrés semmissége miatti átszámítás jogszerűségét a Magyar Nemzeti Bank hivatalból ellenőrzi, igaz azt még nem tudjuk, hogy szúrópróba szerű, vagy minden szerződésre kiterjedő lesz.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 


Alacsonyabb lesz a már lezárt szerződések kamatlába

Az útmutatás szerint a már lezárt szerződések esetén szintén a fenti módszert kell alkalmazni, azonban mivel nem lehet a tőketartozást csökkenteni, ezért közvetlenül pénzt kapnak az ügyfelek. Lényeges, hogy a szerződés lezárásának időpontjától kezdve a kérdéses összegre kamatos kamatot is kell fizetniük a bankoknak. Ennek alapja viszont nem az MNB alapkamat (ahogy az a Polgári törvénykönyvben található), hanem a svájci frank három hónapos bankközi kamatlába (3 hónapos CHF Libor, illetve a szerződés devizanemének megfelelő három hónapos Libor).

A Portfolio szakértője elmondta: ugyan a tegnap kiadott ajánlás szerint ezek a módszerek csak az árfolyamrésre vonatkoznak, azonban várhatóan az egyoldalú kamatemelés kérdésében is hasonlóan kell majd eljárniuk a bankoknak.

Címkék:
devizahitel, árfolyam, devizacsomag,