Erős a forint, ide tedd most a pénzed

Pénzcentrum2013. október 3. 05:06

Újra csúcson a forint és az elemzők a következő hónapokra is erősödést jósolnak. Érdemes lehet tehát egy hosszú távú deviza megtakarításon elgondolkodni. A Prémium Euró Magyar Államkötvény 2,25 százalékos kamatot fizet, de a bankok is kínálnak jól fizető megoldásokat.

Az optimális befektetés kiválasztásánál fontos szempont, hogy forintban vagy devizában (ez utóbbi Magyarországon leginkább az eurót, esetleg a svájci frankot, vagy az amerikai dollárt jelenti) tartsuk pénzünket. Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy sokan választanak rossz befektetési stratégiát és gyenge forint mellett, szinte pánikszerűen váltják megtakarításaikat devizára. Hónapokkal később így sokan csalódnak, hiszen nemhogy megfelelő hozamot nem kapnak, de még csökken is a megtakarításuk.

De stabil vagy erős forint esetén már érdemes lehet elgondolkodni egy deviza alapú befektetésen. Főleg most, hogy a forint kamatok meredek zuhanásba kezdtek.

Mitől függ a deviza befektetésünk értéke?

Alacsonyabb kamatok mellett akkor éri meg euróban befektetni, ha arra számítunk, hogy az árfolyam nekünk kedvező irányba mozdul el a lekötés ideje alatt. Ez az árfolyam különbözetnek kell fedeznie a kamatkülönbözetet és az átváltás költségét, hiszen az euró vételi és eladási árfolyam között több százalékpont eltérés is lehet.

Milyen deviza befektetések vannak?

A bankbetétektől kezdve a kockázatosabb devizaopciókig több mindennel is kereskedhetünk, ha előnyt akarunk kovácsolni a forint gyengüléséből. Jelen cikkünkben inkább a kevésbé kockázatos befektetésekkel foglalkozunk, így a bankbetéteket és az euró állampapírokat vesézzük ki.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Az euró betétek gyakorlatilag semmiben nem különböznek a forintbetétektől a devizanemet eltekintve. A lejárat végén a meghatározott kamatokkal együtt juthatunk a pénzünkhöz. Ha feltörjük a megtakarításunkat, akkor a kamatot elbukhatjuk, de a befektetett tőke biztonságban van. Az átlagos kamatok 0,5, - 2,52 százalék között alakulnak.

Ha a bankok helyett az államnak adnánk kölcsön a pénzünket, akkor a Prémium Euró Magyar Államkötvény lehet a legjobb megoldás. Ez a 3 éves futamidejű kötvény az euró zóna inflációjához van kötve. Emiatt változó kamatozású állampapírnak nevezzük. A jelenlegi kamat erre 2,25 százalék. Ami nem is nevezhető rossznak, főleg a forinthozamok erős csökkenésével.

A papír forgalmazói a Magyar Államkincstár, ahol akár 20 perc alatt is számlát nyithatunk, de a Concorde Értékpapír Zrt., az Erste Befektetési Zrt., az ING Bank N.V., valamint a Citibank, az FHB Bank Zrt, az MKB Bank Zrt; az OTP Bank Nyrt., a Raiffeisen Bank Zrt; a Sopron Bank Burgenland Zrt. és a TakarékBank Zrt. kijelölt fiókjaiban is vásárolhatunk.

Címkék:
árfolyam, euró, állampapír, concorde értékpapír zrt,