Megszólaltak a szakértők: óriási hibát követ el Trump, ha tényleg kilépteti az országát a WHO-ból

Pénzcentrum2025. január 22. 15:10

Az USA kilépése nemcsak az egészségügyi együttműködés, hanem az ország globális befolyását is csökkentené. A szakértők figyelmeztetnek, hogy más országok, például Kína, kihasználhatják ezt a helyzetet saját befolyásuk növelésére.

Donald Trump elnök aláírta azt a rendeletet, amely kivezeti az Egyesült Államokat az Egészségügyi Világszervezetből (WHO). A szakértők szerint ez a lépés mind az USA-t, mind más országokat sebezhetőbbé teheti a fertőző betegségekkel és egyéb közegészségügyi veszélyekkel szemben. A döntés jelentős következményekkel járhat a globális egészségügyi együttműködésre és az amerikaiak biztonságára nézve - tudósított a Time.

A WHO sajnálatát fejezte ki az USA döntése miatt, és reményét fejezte ki, hogy az ország átgondolja álláspontját. Ez már a második alkalom, hogy Trump megpróbál kilépni a szervezetből - 2020-ban már meglépte, de Joe Biden elnök később visszavonta.

Az új rendelet indoklása szerint a WHO "rosszul kezelte" a COVID-19 járványt és más egészségügyi válságokat, nem hajtott végre reformokat, és nem tanúsított függetlenséget a tagállamok politikai befolyásától. Trump kritizálta a szervezetet Kína kezelése miatt is a járvány kezdetén.

Dr. Ashish Jha, a Barna Egyetem közegészségügyi iskolájának dékánja szerint: "Az amerikaiak számára talán nem lesz azonnal nyilvánvaló, hogy milyen hatása lesz, de tekintve a világot, amelyben élünk, és mindazokat a tényezőket, amelyek a betegségkitörések számának növekedéséhez vezetnek, Amerika nem tud egyedül harcolni ezek ellen."

Dr. Tom Frieden, a Resolve to Save Lives nonprofit szervezet vezetője hangsúlyozta: "A lényeg az, hogy a WHO-ból való kilépés az amerikaiakat és a világot kevésbé biztonságossá teszi."

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A kilépés jogi akadályokba is ütközhet, mivel az USA 1948-ban kongresszusi törvény alapján csatlakozott a WHO-hoz. Egyes szakértők szerint Trump döntése kongresszusi jóváhagyást igényelne.

A közegészségügyi szakemberek aggódnak a rövid és hosszú távú következmények miatt, ugyanis az USA elveszítené hozzáférését fontos globális egészségügyi információkhoz és adatbázisokhoz, ami megnehezítené a járványok és új betegségek elleni védekezést.

Dr. Michael Osterholm, a Minnesotai Egyetem Fertőző Betegségkutató Központjának igazgatója szerint: "A WHO finanszírozása a saját egészségünkbe való befektetésről szól itt, ebben az országban."

A szakértők elismerik, hogy a WHO-nak vannak hiányosságai, de úgy vélik, a kilépés nem megoldás ezekre a problémákra. Paul Spiegel, a Johns Hopkins Egyetem professzora szerint: "Azzal, hogy kivonulunk, és megvonjuk az Egyesült Államok által adott hatalmas összegeket, nem engedjük, hogy a WHO reformokat hajtson végre."

Címkék:
who, usa,